Blisko ludziKobiety rządzą w marynarce

Kobiety rządzą w marynarce

Kobiety rządzą w marynarce
Źródło zdjęć: © Akademia Marynarki Wojennej

30.08.2013 13:08, aktual.: 31.08.2018 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trzy dziewczyny: Aneta Kozłowska, Katarzyna Pękacka i Magdalena Kaczyńska, są lepsze od swoich kolegów z marynarki. Co roku Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni wyróżnia trzech najlepszych absolwentów. Po raz pierwszy w historii uczelni są to kobiety.

W tym roku niewiele ponad 20 proc. absolwentów stanowią kobiety. Na 203 studentów kończących akademię, 43 to kobiety. Na pierwszy stopień oficerski będzie promowanych 45 tegorocznych absolwentów i absolwentek Akademii Marynarki Wojennej oraz Dagmara Bonatowska absolwentka Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis, która w amerykańskiej uczelni studiowała na kierunku oceanografia z podkierunkiem: jezyk rosyjski i arabski.

Najlepsze z nawigacji

Najlepsze studentki uczyły się na wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Bosman podchorąży Aneta Kozłowska ze średnią 4,81, okazała się najlepsza na roku. Oprócz świetnych wyników w nauce, ma na koncie osiągnięcia sportowe. Pasjonuje się kolarstwem i żeglarstwem. Uczestniczyła w regatach Tall Ship Races. Po ukończeniu akademii Kozłowska obejmie stanowisko dowódcy działu rakietowo-artyleryjskiego na ORP „Orkan“.

Drugą lokatę zajęła bosman podchorąży Katarzyna Pękacka ze średnią 4,71. Od 5 lat jest członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy AMW. Jej pasją jest jazda na nartach i gra na skrzypcach. Pierwszym stanowiskiem służbowym, które zajmie absolwentka, będzie dowództwo działu łączności i obserwacji technicznej na ORP „Heweliusz“.

Trzecią najlepszą kobietą w akademii wojskowej została bosm. pchor. Magdalena Kaczyńska, ze średnią 4,63. Magdalena to utalentowany sportowiec, była członkiem reprezentacji wojska polskiego. W V Wojskowych Igrzyskach Sportowych zdobyła srebrny medal w żeglarstwie. Kaczyńska obejmie stanowisko dowódcy działu nawigacyjnego na ORP „Piast“.

Nie tylko nauka

Średnia wyliczana jest nie tylko z ocen otrzymywanych za naukę. Student wojskowy otrzymuje również stopnie z egzaminu oficerskiego, od przełożonych i od środowiska, czyli swoich kolegów i koleżanek, a także oceniana jest jego aktywność społeczna.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte to uczelnia morska, która, jako jedyna w kraju kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich dziedzin związanych ze służbą na morzu. Studia wojskowe w AMW są także interesujące finansowo, gdyż student wojskowy I roku otrzymuje uposażenie w wysokości 1000 zł, które w kolejnych latach systematycznie wzrasta.

(gabi), kobieta.wpl.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (150)
Zobacz także