Trwa ładowanie...

Kochamy stare samochody!

Mimo że na rynku motoryzacyjnym każdego roku pojawia się całe mnóstwo nowoczesnych modeli samochodów, wielu kierowców marzy o posiadaniu starego auta. Ich miłośnicy twierdzą, że mają one w sobie duszę, której pozbawione są współczesne pojazdy.

Share
Kochamy stare samochody!
Źródło: sxc.hu
d2ct5cz

Mimo że na rynku motoryzacyjnym każdego roku pojawia się całe mnóstwo nowoczesnych modeli samochodów, wielu kierowców marzy o posiadaniu starego auta. Ich miłośnicy twierdzą, że mają one w sobie duszę, której pozbawione są współczesne pojazdy. Ponadto zdobycie takiego samochodu jest trudne, ponieważ zazwyczaj nie ma zbyt wielu egzemplarzy danego modelu. Dlatego auta z dawnych lat to przedmioty naprawdę ekskluzywne.

Początkiem motoryzacyjnego bumu było wyprodukowanie przez Forda modelu Ford T. W latach 1908-27 wyprodukowano ponad 15 milionów egzemplarzy. Przez lata był to niepobity rekord. Masowa popularność Forda T przyczyniła się do rozwoju całego przemysłu motoryzacyjnego i powstania innych kultowych modeli aut.

Auta dla kolekcjonera

Prawdziwym rarytasem dla miłośników motoryzacji jest stara, elegancka limuzyna. Przykładem może być słynny Rolls Royce Phantom I – 1925-1931.

d2ct5cz

Mercedes 600 - szybko stał się najbardziej ekskluzywną limuzyną swoich czasów. Jeździli nim przeważnie prezydenci i gwiazdy, jak Elvis Presley czy The Beatles. W samochodzie wszystko, było sterowane przez układy hydrauliczne, dlatego wyróżniało go to, że był znacznie cichszy niż inne pojazdy.

Na sportowo

Wśród wielbicieli aut sportowych powodzeniem cieszą się fordy, chevrolety, mustangi.

Ford Mustang z 1965 – kultowy model. Cieszący się popularnością od momentu wyprodukowania do dziś. Był to jeden z pierwszych amerykańskich sportowych aut. Do kwietnia 1964 roku Ford wyprodukował 8160 egzemplarzy, później w dwa lata wyprodukowano milion.

Kolejne modele, szczególnie te produkowane po 1973 roku, nie były tak stylowe, nie cieszyły się już taką popularnością, ale ford z pierwszej generacji nadal jest poszukiwany przez miłośników starych aut.

d2ct5cz

Legendarny Chevrolet Corvette z 1953 roku – był to dwuosobowy samochód sportowy zaprojektowany przez Harleya Earla. pojazd był jak na swoje czasy innowacyjny. Nadwozie zrobiono z włókna szklanego. Auto na początku nie sprzedawało się rewelacyjnie. Prawdziwy sukces odniosło po wprowadzeniu zmian.

Kolejny znany Chevrolet to Camaro (1967-1969). Miał być podobny Corvette, ale ostatecznie zaprojektowano go jako pony car, czyli stylowy kompaktowy samochód sportowy.

Dodge Charger Claytona z 1969 - szybko stał się bestsellerem dzięki nietypowej stylistyce nadwozia. Dodano do niego poziomy stabilizator tylnej osi, stożkowe przedłużenie z przodu oraz spojler z tyłu. Samochód pojawił się w serialu "Diukowie Hazzardu".

Stare lepsze niż nowe?

Wszystkie te auta łączy nie tylko piękny, przyciągający oko design, ale również to, że stare auta często były produkowane z materiałów wysokiej jakości. Niekiedy części do nich są bardziej trwałe i lepiej skonstruowane niż w nowoczesnych autach.

(sp/sr)

d2ct5cz

Podziel się opinią

Share
d2ct5cz
d2ct5cz