Trwa ładowanie...
d2hmz4b

Krótka historia ramoneski

Kurtka ramoneska to dzisiaj obowiązkowy element rockowej stylizacji. Po raz pierwszy została zaprojektowana w latach 20. XX w. i przez wiele lat chodzili w niej niemal wyłącznie członkowie gangów motocyklowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krótka historia ramoneski
(Eastnews)
d2hmz4b

Ramoneska (w anglojęzycznym świecie szerzej znana jako perfecto) pojawiła się na początku XX w. jako rodzaj odzieży ochronnej dla motocyklistów. Z biegiem lat nabierała jednak zupełnie innego znaczenia stając symbolem buntu i bycia „cool”.

Krótka skórzana kurtka zawdzięcza swoją buntowniczą sławę aktorowi Marlonowi Brando, który pojawił się w niej w kultowym filmie „Dziki” z 1954 r. Buntowniczy i niebezpieczny bohater, tytułowy Dziki grany przez Brando, nie rozstawał się ze swoją skórzaną kurtką. Była dla niego dosłownie niczym druga skóra, a zarazem stanowiła symbol jego osobowości. Po tym filmie ramoneska na długie lata kojarzyła się niemal wyłącznie z gangami motocyklowymi, by następnie przeniknąć do świata rock’n’rollowców i fanów heavy metalu.

– Klasyczna ramoneska charakteryzuje się kilkoma stałymi cechami: jest skórzana, raczej krótka, ma podwójne klapy, najlepiej z ćwiekami i przesunięty w bok zamek błyskawiczny. Od lat 70. z typowo męskiej kurtki motocyklowej zaczęła ewoluować w stronę buntowniczego, ale jednocześnie i seksownego okrycia dla kobiet – wyjaśnia Weronika Siuda z eSexy.pl.

d2hmz4b

Ramoneska na dobre wkroczyła do damskiej mody dzięki światowej sławy projektantom. Na wybiegach wypromował ją w latach 80. Jean Paul Gaultier, który po dziś dzień sprzedaje swoją kultową kurtkę perfecto i inspirowaną jej stylem torebkę. W 2009 r. Yves Saint Laurent zaprezentował z kolei głośny kombinezon, stylistycznie mocno nawiązujący do klasycznej ramoneski, wykorzystując m.in. asymetryczny zamek błyskawiczny.

– Fenomen ramoneski wynika z jej buntowniczego rodowodu. Choć w ostatnich latach czarna skórzana kurtka stała się bardzo powszechna, a przez to jej wizerunek się mocno ugrzecznił, to jednak klasyczna ramoneska z odważnymi ćwiekami nie jest dla każdego. Najlepiej wygląda w niej kobieta pewna siebie – przekonuje Weronika Siuda.

(gabi), kobieta.wp.pl

d2hmz4b

Podziel się opinią

Share
d2hmz4b
d2hmz4b