Trwa ładowanie...

Łazienka w stylu industrialnym

Styl industrialny w architekturze wnętrz charakteryzuje się surowością i minimalizmem. Narodził się on w połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych na skutek systematycznego przeobrażania zakładów produkcyjnych w lofty. W łazience w stylu industrialnym dominują zimne kolory, których surowość jest częściowo niwelowana przez dodatki, np. baterię do umywalki w kolorze czerwonym.

Łazienka w stylu industrialnymŹródło: iStock.com
dcf3020

Styl industrialny — cechy charakterystyczne

Ojczyzną stylu industrialnego są Stany Zjednoczone, kiedy to w latach 50. w wyniku recesji gospodarczej, zaczęto systematycznie przystosowywać opuszczone zakłady produkcyjne do celów mieszkalnych. Budynki te charakteryzowały się brakiem ornamentyki, instalacji elektrycznych oraz dużymi przestronnymi pomieszczeniami. W Polsce moda na styl industrialny w architekturze wnętrz rozpoczęła się dopiero w latach 90. XX w., ponieważ jedną z konsekwencji transformacji gospodarczej był upadek wielu zakładów produkcyjnych. Obecnie osoby, którym podoba się styl industrialny, raczej nie zajmują opuszczonych fabryk, a raczej przystosowują go do swoich warunków mieszkalnych. Najbardziej charakterystyczną cechą wnętrz w stylu industrialnym jest duża otwarta przestrzeń. W tradycyjnych domach industrialnych na próżno szukać ścianek działowych (wyjątkiem są pomieszczenia sanitarne). Bardzo ważnym wyznacznikiem stylu industrialnego są surowe materiały: beton, żywica, cegły — to naturalny widok w loftach (mieszkaniach poprzemysłowych).

Ściany w łazience w stylu industrialnym

Łazienki w stylu industrialnym zazwyczaj są bardzo przestronne, a przy tym wysokie i stosunkowo trudne do zagospodarowania. Na samym początku możemy zrezygnować z układania na nich tradycyjnych płytek. Kluczem do aranżacji wnętrza w stylu industrialnym jest wykorzystanie surowych materiałów. Dobrze sprawdzi się beton (opcjonalnie płytki o fakturze betonu), metal i surowa cegła. Wnętrze powinno być utrzymane w białej, szarej i czarnej tonacji kolorystycznej. Takie zestawienia z pozoru mogą prezentować się bardzo surowo, jednak odpowiedni dobór dodatków nada im nieco przytulniejszego charakteru.

Sanitaria do łazienki w stylu industrialnym

Sanitaria do łazienki w stylu industrialnym powinny być utrzymane w minimalistycznym charakterze. Wybór odpowiedniego wyposażenia łazienki do nie lada wyzwanie, nawet dla pasjonatów architektury wnętrz. Do łazienki w stylu industrialnym najlepiej sprawdzi się podwieszana muszla klozetowa o lekko zaokrąglonym kształcie. Zamiast tradycyjnej białej muszli klozetowej można wybrać muszlę o szarym lub czarnym kolorze. Osobną kwestią jest wybór pomiędzy prysznicem a wanną. Jeśli w swojej łazience chcemy zamontować prysznic, to powinniśmy postawić na jak najbardziej minimalistyczną opcję. Świetnie sprawdzi się kabina prysznicowa walk-in, która dobrze wkomponowuje się w przestrzeń, a przy tym ją optycznie powiększa. Natomiast, jeśli postawiliśmy na wannę w łazience w stylu industrialnym to, warto zakupić wannę mosiężną, która uwydatni surowy charakter wnętrz. Świetnie sprawdzą się też inne wanny wolnostojące. Przy czym należy mieć na uwadze to, że takie rozwiązania znajdą zastosowanie wyłącznie w dużych łazienkach. Na samym końcu możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej umywalki. W łazience w stylu industrialnym zastosowanie znajdą przezroczyste umywalki w kształcie miski. Są one przeznaczone pod zabudowę. Najlepiej postawić je na surowym, drewnianym blacie (odpowiednio zabezpieczonym przed wilgocią). Z drewna tego można również wykonać również szafki.

dcf3020

Dodatki do łazienki w stylu industrialnym

Wybierając dodatki do łazienki w stylu industrialnym mamy duże pole do ponieważ w kontraście do zimowych kolorów na ścianie, powinniśmy postawić na ciepłe dodatki. Świetnie sprawdzą się bardzo intensywne kolory — pierwsze skrzypce mogą grać żółte i czerwone dodatki, które kojarzą się z napisami ostrzegawczymi z zakładów produkcyjnych. Postawienie na takie dodatki to świetne nawiązanie do postprzemysłowego charakteru wnętrz industrialnych. Dobrym pomysłem jest postawienie na czerwoną lub żółtą baterię do umywalki. Takie akcenty kolorystyczne mogą pojawić się również: na śmietniku, ceramicznym zestawie łazienkowym (pojemniku na mydło i pojemniku na szczoteczkę), a także na szczotce do toalety.

dcf3020
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcf3020