Trwa ładowanie...

Magia wysokich obcasów

Sprawiają, że wyglądamy inaczej. Co to znaczy? Ano to, że nie możemy przejść ulicą, niezauważone. Nawet, jeśli nie możemy się zaliczać do grona szczupłych czy urodziwych kobiet, założone pantofelki na wysokim obcasie, potrafią czynić cuda. Tylko, że taki efekt sporo kosztuje. A najwięcej płacimy za niego zdrowiem.

Magia wysokich obcasówŹródło: Jupiterimages
d2oqnk0
d2oqnk0

Sprawiają, że wyglądamy inaczej. Co to znaczy? Ano to, że nie możemy przejść ulicą, niezauważone. Nawet, jeśli nie możemy się zaliczać do grona szczupłych czy urodziwych kobiet, założone pantofelki na wysokim obcasie, potrafią czynić cuda. Tylko, że taki efekt sporo kosztuje. A najwięcej płacimy za niego zdrowiem. Już w XVI wieku kobiety poznały magiczną moc butów na wysokim obcasie...

Magiczną w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wierzono, że rzemieślnicy, którzy je wytwarzali to osoby posiadające wielkie moce. W tamtych czasach trudno się było dziwić takiemu wierzeniu, skoro kobiety paradujące w pantofelkach na wysokim obcasie stąpały po ziemi jak w czasie jakichś czarodziejskich pląsów. Skąd pojawił się pomysł na buty dla kobiet z wysokim obcasem? Jak zwykle matką wynalazku okazała się potrzeba.

Prowoderką była niska i nie grzesząca urodą Katarzyna Medycejska, która za wszelką cenę próbowała usidlić króla Francji, Henryka II. Na jej prośbę rzemieślnicy z Florencji sprawili dla niej pierwsze w historii pantofelki na wysokim obcasie. Jak donoszą źródła historyczne, gdy na balu we wrześniu 1533 roku, który odbywał się w posiadłości króla Henryka II, pojawiła się Katarzyna Medycejska wszyscy stwierdzili, że do tej pory nikt nie znał kobiety poruszającej się tak uwodzicielsko. Dopięła swego, bo w niedługim czasie została żoną francuskiego króla.

d2oqnk0

Co dalej działo się z magicznymi obcasami? Stały się krzykiem mody, niestety tylko dla najbogatszych, bo ich cena była bardzo wysoka. Co ciekawe w butach na wysokim obcasie chodziły nie tylko same kobiety, ale i mężczyźni. Ale jak to z modą bywa, lubi się często zmieniać. Z czasem obcasy przestały być modne.

Zapomniane, powróciły w latach dwudziestych XX wieku. Po raz pierwszy obcasy udało się zwęzić do grubości takich, jakie spotykamy w dzisiejszych szpilkach. I cud ten stał się znowu za sprawą włoskich szewców. Po tym przełomowym momencie szpilki nie były już tylko butami dla zamożnych, stały się dostępne dla wszystkich bez względu na status społeczny.

Dlaczego zakładamy buty na wysokim obcasie?

Powodów, dla których zakładamy buty na wysokim obcasie jest kilka. Gdybyśmy zapytali przypadkowe kobiety o częstotliwość chodzenia w szpilkach pewnie usłyszelibyśmy z ust ankietowanych, że takie buty zakłada się tylko na wielkie wyjścia. Dlaczego? Bo nie należą do najwygodniejszych. Wszystkie pozostałe powody zakładania butów z wysokim obcasem skupiają się wokół jednej kwestii – dodania sobie atrakcyjności.

d2oqnk0

Wysmuklają sylwetkę i dodają pewności siebie

Chyba żadna z nas nie zaprzeczy, że w butach na wysokim obcasie czuje się o wiele pewniej. Oczywiście, o ile posiadłyśmy już umiejętność poruszania się na nich. Aby w pełni czuć się dobrze i pewnie w takim obuwiu, trzeba trochę poćwiczyć. Niestety nie każda z nas ma wrodzoną łatwość paradowania w pantofelkach na wysokim obcasie.

Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz chód jest bardziej pokraczny niż interesujący, to buty nie pomogą nam w nabraniu większej pewności siebie. Wręcz przeciwnie. Ale jeśli już posiądziemy umiejętność swobodnego, wręcz naturalnego poruszania się w butach na wysokim obcasie, to sprawimy, że nasze ciało stanie się smuklejsze, bardziej napięte i zgrabniejsze. Nogi wydłużą się i będą czarować otoczenie, wyraźnie zaznaczonymi mięśniami łydek.

Dodają centymetrów

Najczęściej to niskie panie zakładają buty na wysokim obcasie. Natura poskąpiła im wzrostu typowego dla modelek paradujących na światowych wybiegach i szukają jakiejś alternatywy. A wysoki obcas, jest w stanie nadrobić nawet duże różnice. Niskie kobiety w takich butach czują się znacznie lepiej. Zwłaszcza, jeśli mają partnera, który dosłownie patrzy na nie z góry…

Przyciągają męskie spojrzenia

Przechodząca obok mężczyzny kobieta, lekko kołysząca biodrami jak w tańcu, stąpając niczym po wodzie swoimi długimi nogami odzianymi w niesamowite szpilki, nie może być niezauważona przez faceta. Wysoki obcas sprawia, że jesteśmy piękniejsze. A faceci to wzrokowcy, którzy ciągle błądzą swoimi oczami w poszukiwaniu pięknych kibici pełnych seksapilu.

d2oqnk0

Dla orgazmu wszystko?

Tym razem to nie żadna bajka. Po przeprowadzeniu badań naukowych udowodniono, że chodzenie w butach na wysokim obcasie poprawia jakość naszego życia seksualnego. A konkretnie nam kobietom pomaga w osiąganiu orgazmu. I wcale nie za sprawą większego poczucia pewności, jakie dodaje nam zakładanie szpilek. Dzieje się tak, gdyż częste, systematyczne chodzenie w butach na wysokim obcasie wpływa pozytywnie na mięśnie znajdujące się w miednicy. W ten sposób są one lepiej ukształtowane i pozwalają na szybsze i intensywniejsze odczuwanie rozkoszy.

Obuwniczy fetyszyzm

Niektórych facetów nic tak nie kręci, jak kobiece szpilki. Czarne lub czerwone z długim szpiczastym obcasem rozpalają wszystkie męskie zmysły. Ale bez szpilek fetyszyści obuwia raczej nie mają możliwości osiągnięcia satysfakcji z seksu. Niestety nie będą zadowoleni w łóżku bez obecności konkretnego dla wybranego przypadku elementu. W tym wypadku bez damskich pantofelków z baaardzo długim obcasem. Jeśli partnerka nie ma na sobie kuszących szpilek, które świadczą o jej dominacji nad partnerem, on sam nie ma gwarancji na satysfakcję ze zbliżenia.

Co na to nasze zdrowie?

Przyjemność, przyjemnością, tylko co na to specjaliści od naszego zdrowia? Lekarze zdecydowanie odradzają chodzenie w butach na wysokim obcasie. Czy chodzenie w szpilkach sprawia nam trudności, czy też czujemy się w nich jak ryba w wodzie, zawsze obcasy wyższe niż 4 - 5 cm niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Czemu? Dlatego, że chodząc w szpilkach nasze ciało układa się w nienaturalnej pozycji, która powoduje, że ciężar rozkłada się nieprawidłowo. Negatywne skutki dotykają różnych partii naszego ciała.

d2oqnk0

Szyja i kręgosłup

Lędźwiowa część kręgosłupa za bardzo wygina się do przodu, jest zbyt obciążona, przez co z czasem mogą pojawiać się różne schorzenia. Mięśnie szyi są zbyt mocno napięte, co powoduje bolesność.

Śródstopie

Ta część ciała cierpi najbardziej. To na niej opiera się największy ciężar w czasie chodzenia w szpilkach. Chyba nie trzeba tego specjalnie tłumaczyć żadnej kobiecie, która po całym dniu spędzonym w butach na wysokich obcasach wieczorem po ich zdjęciu, odczuwa potworny ból środkowej części stopy. Gdy często zakładamy szpilki, a wieczorami borykamy się z bolesnością w śródstopiu, nie bądźmy zdziwione, gdy wraz z mijającym czasem kości naszego śródstopia ulegną drobnych deformacjom. Nierzadko bardzo bolesnym.

Palce i pięty

Zbyt mocno ściśnięte i obciążone palce (zwłaszcza duże palce u stóp) narażone są na zniekształcenia, które noszą nieprzyjemną nazwę haluksów. Do tego krążenie krwi w palcach jest znacznie utrudnione. Pięty mogą nas po zdjęciu butów z wysokim obcasem uraczyć silnym skurczem, spowodowanym przez zbyt mocne napięcie ścięgna Achillesa.

d2oqnk0

Łydki

Ich bolesność także wywołana jest długim i stałym napięciem mięśni podczas chodzenia w szpilkach.

Chodzić czy nie chodzić?

Ile kobiet, tyle opinii. Jedne bez wysokich obcasów żyć nie mogą. Chodzą w nich do pracy dzień w dzień. Inne zakładają je tylko od święta i przechodzą wtedy straszne katusze i obiecują sobie, że ostatni raz wyszły w takich butach. Jeszcze inne biegają w szpilkach w organizowanych okazyjnie zawodach. Znajdą się i takie, które w ogóle nie zakładają butów z wysokim obcasem, bo ważniejsze jest dla nich zdrowie i wygoda.

Jednak zanim ktoś popadnie w przesadę, warto się zastanowić na ile nasz codzienny tryb życia pozwala nam na chodzenie w takich butach. Paradowanie w nich przed swoim partnerem w czasie łóżkowych igraszek to jedno, a pchanie w szpilkach wózek z dzieckiem to drugie.

To jak często zakładamy takie buty, zależne jest od tego czy głównie stawiamy na wygodę, na dobre wrażenie czy na zdrowie. Ale nie zapominajmy, że wysokie obcasy to jedna z naszych kobiecych broni, która dodając nam kociego wdzięku potrafi zdziałać cuda. Nie warto z niej całkowicie rezygnować.

d2oqnk0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oqnk0