Trwa ładowanie...
d389zg9

Miłość to jednak narkotyk

Naukowcy odkryli, że uczucie miłości aktywuje te same obszary w mózgu, co uzależnienie od narkotyków. Wyniki badania opublikowano na stronie Concordia University (Kanada).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miłość to jednak narkotyk
(Thinkstockphotos)
d389zg9

Naukowcy odkryli, że uczucie miłości aktywuje te same obszary w mózgu, co uzależnienie od narkotyków. Wyniki badania opublikowano na stronie Concordia University (Kanada). Analiza danych z wielu badań międzykulturowych pozwoliła na stwierdzenie, że uczucie miłości pobudza fragment ciała prążkowanego w mózgu, który jest odpowiedzialny za nadawanie wartości działaniom, związanym z nagradzaniem czy odczuwaniem przyjemności.

Ten sam obszar zostaje aktywowany w odpowiedzi na uzależnienie narkotykowe.
"Miłość jest właściwie nawykiem, który powstaje wtedy, gdy uczucie pożądania zostaje nagrodzone. Odbywa się to w mózgu na tej samej zasadzie, co nabywanie uzależnienia od narkotyków" - skomentował Jim Pfaus, współautor badania.

Badacze jednakże skłaniali się ku twierdzeniu, że miłość jest pozytywnym nawykiem, który stymuluje również części mózgu związane z monogamią i łączeniem się w pary.

d389zg9

Naukowcy byli też ciekawi, czy miłość i pożądanie pobudzają podobne fragmenty mózgu. Okazało się, że oba uczucia aktywują ciało prążkowane, ale każde oddziałuje na inne miejsce.

Obszar, podlegający wpływowi pożądania jest zwykle aktywny w momencie kontaktu z rzeczami z natury przyjemnymi, np. seksem i jedzeniem.

Miłość pobudza część związaną z warunkowaniem doświadczeń, czyli nabywaniem pozytywnego stosunku do jakiegoś elementu naszego życia, dzięki skojarzeniu sytuacji z przyjemnością, bądź subiektywną nagrodą.

Właśnie dzięki warunkowaniu początkowe uczucie pożądania stopniowo przeradza się w miłość.
"Podczas gdy pragnienie seksualne ma bardzo konkretny cel, miłość jest zjawiskiem bardziej skomplikowanym i abstrakcyjnym, dlatego też jest mniej zależna od fizycznej obecności drugiej osoby" - dodał Pfaus.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Czy seks może ocalić miłość?*

* Jak poznać, że to ten jedyny?*

* Lubię go, miłość przyjdzie później*

Nie bujaj w obłokach - bądź szczęśliwy "tu i teraz"!

Miłość i seks. Bezpruderyjny poradnik dla dziewczyn

d389zg9

Podziel się opinią

Share

d389zg9

d389zg9