Modne rolety do salonu. Jakie wybrać?

Modne rolety do salonu. Jakie wybrać?

Modne rolety do salonu. Jakie wybrać?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
22.11.2018 14:52

Urządzając salon, warto zastanowić się jak udekorować jego okna. Wybierać można między firanami, zasłonami, roletami czy żaluzjami. Jeśli chodzi o rolety, to wybór jest bardzo szeroki. Istnieje także kilka powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj dekoracji okiennej.

Zalety i wady rolet w salonie

Najpoważniejszą konkurencją rolet są tradycyjne firanki. Jedno i drugie rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety.

W przeciwieństwie do firan rolety w salonie są nieco mniej przytulne. Odsłaniają surową ramę okna, przez co w pomieszczeniu może brakować tradycyjnego domowego ciepła. Wrażenie to zniwelują w pewnym stopniu rolety rzymskie lub austriackie, które po złożeniu tworzą finezyjne falbany, ale efekt nie będzie identyczny. Warto nadmienić, że rolety w salonie nie zasłonią umiejscowionego pod oknem kaloryfera, co z pewnością zrobi długa firanka. Poza tym firany łatwiej zdjąć i uprać, co znacznie ułatwia utrzymanie salonu w czystości.

Z drugiej strony plusem rolet w salonie jest to, że pozostawiają mnóstwo miejsca na parapecie, który może stać się dodatkową półką na książki czy miejscem na piękne, ozdobne kwiaty doniczkowe. Rolety w salonie i nie tylko to także dobre rozwiązanie dla alergików. Gromadzi się na nich mniej kurzu niż w marszczeniach firan, który również łatwiej jest usunąć.

Dzięki temu, że istnieje kilka rodzajów rolet, można łatwo dopasować je do charakteru pomieszczenia. W surowych, nowoczesnych wnętrzach warto postawić na rolety dzień-noc, a w salonach w bardziej tradycyjnym stylu na rolety rzymskie.

Rolety rzymskie do salonu

Rolety rzymskie to takie, które podczas składania tworzą równe fałdy, a już po maksymalnym podciągnięciu estetyczny lambrekin. Najczęściej wykonane są z materiałów poliestrowych, lnu czy tkanin firanowych. Wybrać można tkaniny zaciemniające, wzorzyste albo żakardowe, w zależności od upodobań i wystroju salonu.

Zaletą rolet rzymskich w salonie jest to, że dają dozę przytulności, ale przede wszystkim prywatność po rozłożeniu rolety. To także piękna dekoracja okienna, która swoją kolorystyką i wzorem dopasuje się do innych tkanin w salonie. Białe rolety rzymskie w salonie nowoczesnym dodadzą mu elegancji.

Idealne rolety w salonie – rolety austriackie

Można doszukiwać się wielu podobieństw rolet austriackich do rolet rzymskich. Łączy je przede wszystkim mechanizm podnoszenia. Różnica jest jednak taka, że w roletach austriackich tworzą się nieregularne marszczenia układające się w fale. One również świetnie wyglądają jako lambrekin nad oknem.

Dlaczego warto zamontować rolety austriackie w salonie? Ponieważ dzięki zaciemniającym tkaninom, z których są szyte, świetnie izolują od światła z zewnątrz i zapewniają prywatność. W "lżejszej" wersji rolety austriackie mogą być wykonane z żakardu czy tiulu, co dodaje pomieszczeniu przyjemnego domowego ciepła.

Funkcjonalne rolety dzień-noc do salonu

Jedną z najbardziej funkcjonalnych opcji do salonu są rolety dzień-noc. Ich pomysłowa konstrukcja łącząca tkaninę permanentną z zaciemniającą, pozwala na swobodny i, co ważne, możliwy do regulowania według własnych upodobań, dopływ naturalnego światła za dnia. Poza tym po zazębieniu zaciemniających pasów rolet dzień-noc zapewnia prywatność wieczorami.

Zazwyczaj rolety dzień-noc do salonu mają delikatne barwy w odcieniach brązu albo kolorach pastelowych. Dzięki temu wnętrze wydaje się przyjemne i ciepłe.

Rolety plisowane do nowoczesnego salonu

W nowoczesnym salonie, pełnym geometrycznych kształtów, powściągliwych barw i jednolitych tkanin, bardzo dobrze wyglądać będą rolety plisowane. Przypominają materiałowe poziome harmonijki. Część modeli rolet plisowanych daje możliwość złożenia ich jedynie w górę, ale dostępne są także te, które rozłożyć można zarówno w górę, jak i w dół, co pozwoli zaciemnić daną część okna. To rozwiązanie wymaga jednak zainstalowania rolety w ramie.

Rolety plisowane są bardzo eleganckie dzięki prostocie. To świetna alternatywa zarówno dla firanek, jak i zazdrostek.

Tradycyjne wolnowiszące rolety w salonie?

Porównując do innych rodzajów, tradycyjne rolety wolnowiszące w salonie nie wypadają tak atrakcyjnie. Nadają się bardziej do gabinetów, te kolorowe do pokoików dziecięcych lub do łazienki. Tymczasem wybór eleganckiej rolety wolnowiszącej do salonu pozwoli na efektowną i funkcjonalną dekorację okna.

Najlepiej zdecydować się na jasne kolory, które podkreślą charakter salonu. Zaletą rolet wolnowiszących w salonie jest to, że w najefektywniejszy sposób zacieniają światło z ulicy i zapewniają prywatność. W dzień natomiast łatwo je ukryć, zawijając do samego końca.