FitnessMona Lisa jadała za tłusto

Mona Lisa jadała za tłusto

Mona Lisa jadała za tłusto
Źródło zdjęć: © AFP

07.01.2010 15:07, aktual.: 24.06.2010 12:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Analiza portretu Mony Lisy wskazuje, że pozująca do portretu modelka mogła
mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu!

Analiza portretu Mony Lisy wskazuje, że pozująca do portretu modelka mogła mieć zbyt wysoki poziom cholesterolu - informuje serwis "BBC News/Health".

Profesor anatomii patologicznej Vito Franco z uniwersytetu w Palermo zauważył na tajemniczo uśmiechniętej twarzy wyraźne objawy gromadzenia się pod skórą kwasów tłuszczowych, co jest związane z podwyższonym poziomem cholesterolu. Zwłaszcza w prawym oku można dostrzec niezłośliwe nagromadzenie tkanki tłuszczowej - tłuszczaka.

Prof. Franco zauważył w wywiadzie udzielonym dziennikowi La Stampa, że artysta wiernie odtwarzający wygląd modela zapisuje także szczegóły, z których znaczenia nie zdaje sobie sprawy. Swoje spostrzeżenia profesor zaprezentował podczas konferencji medycznej we Florencji.

Naukowiec od dwóch lat przygląda się dziełom sztuki - od egipskich rzeźb po współczesne malarstwo - szukając na nich objawów charakterystycznych dla różnych chorób. Na przykład młody szlachcic z "Portretu młodego mężczyzny" Sandro Boticellego ma nienaturalnie długie palce (lekarze nazywają ten objaw arachnodaktylią, czyli "pajęczymi palcami").

Wskazuje to na zespół Marfana - genetycznie uwarunkowaną wadę tkanki łącznej. Osoby z zespołem Marfana są wyjątkowo wysokie, chude, mają wydłużone kończyny i szyje (takie jak Madonna Parmigianina, którą można zobaczyć w Galerii Uffizich we Florencji).

Udało się nawet zdiagnozować artystę - Michała Anioła, którego autoportret widnieje na obrazie "Szkoła ateńska". Opuchnięte kolana mogą wskazywać na dnę moczanową, a jej częstym powikłaniem jest kamica moczowa - wiadomo, że Michał Anioł skarżył się w listach na problemy z nerkami.

W Polsce badania nad wizerunkiem chorób genetycznych w sztuce prowadzi prof. Janusz Limon z Akademii Medycznej w Gdańsku. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także