Trwa ładowanie...

Nastolatki tęsknią za rodzicami

Częstsze wspólne wakacje, rozmowy i wyjścia do kina - tego oczekują dzieci dorastające w polskich rodzinach, informuje "Rzeczpospolita".
Share
Nastolatki tęsknią za rodzicami
Źródło: Jupiterimages
d1jmzrg

Częstsze wspólne wakacje, rozmowy i wyjścia do kina - tego oczekują dzieci dorastające w polskich rodzinach, informuje "Rzeczpospolita", powołując się na badania prof. Jacka Kurzępy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

Zapytał on blisko tysiąc młodych ludzi w wieku 14 - 25 lat o to, jak spędzają czas z rodzicami, a jak chcieliby to robić. Okazało się, że z matką i ojcem częściej chcieliby jeździć na wakacje (38 proc.), rozmawiać o relacjach z ludźmi (18 proc.) i o swej przyszłości (15 proc.), wychodzić do kina (15 proc.) i uprawiać sport (13 proc.).

- To odkłamuje twierdzenie, że młodzi stronią od bliskości z rodzicami, że się nas wstydzą, uważa prof. Kurzępa. - Oczekują konfraterstwa. Być konfratrem to nie tylko być kumplem, ale kimś, komu mogą zaufać.

d1jmzrg

Czemu dorośli nie odpowiadają na oczekiwania dzieci? Zdaniem prof. Kurzępy obie strony są przekonane, że wspólne spędzanie czasu nie jest oczekiwane przez tę drugą stronę.

Zapytani jak spędzają wolny czas, młodzi ludzie najczęściej wymieniali spotkania z przyjaciółmi (75 proc.), a zaraz potem telewizję i Internet (65 proc.). 63 proc. słucha muzyki. Sport uprawia zaledwie 23 proc. badanych, a 28 proc. podało, że czyta książki.

* CO GRYZIE GIMNAZJALISTĘ?*

d1jmzrg

Podziel się opinią

Share
d1jmzrg
d1jmzrg