Blisko ludziOpera zaprasza ciężarne

Opera zaprasza ciężarne

Opera zaprasza ciężarne
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.02.2011 22:37, aktualizacja: 19.02.2011 23:43

Projekt specjalnych spotkań muzycznych dla kobiet w ciąży i ich partnerów
prowadzi szczecińska opera. W zajęciach uczestniczą także położnicy.

Projekt specjalnych spotkań muzycznych dla kobiet w ciąży i ich partnerów prowadzi szczecińska opera. W zajęciach uczestniczą także położnicy. Podczas sobotnich warsztatów z cyklu "Opera na 9 miesięcy" troje położników prowadziło ćwiczenia, pozwalające przyszłym rodzicom nawiązać bliskość z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Uczestnicząc w zajęciach "Barwy muzyki - przelewanie dźwięków na papier", kobiety i ich partnerzy spędzali czas przy sztalugach, malując przy dźwiękach harfy i perkusji. Jak tłumaczy Karolina Bindas z działu promocji opery, każda barwa ma swoje znaczenie i symbolikę, a dźwięki potrafimy odbierać zarówno jako odczucie koloru, jak i kształtu - co fachowo nazywa się synestezją. Bindas wyjaśnia, że kobiety poprzez muzykę i malowanie mają się skoncentrować na swoim stanie.

- Za pomocą kolorów i dźwięków można wyrażać emocje. Kobieta w ciąży ma ich wiele - chcemy dać możliwość ich ekspresji. Dziś ciężarne kobiety pracują, mają wiele obowiązków i często nie mają okazji, by wsłuchać się w swoje ciało i zrelaksować - dodaje Karolina Bindas.

Na zajęcia w operze przychodzą kobiety w różnych etapach ciąży. Organizatorzy przyznają, że frekwencja przerosła ich oczekiwania. Następne spotkania w operze dla przyszłych matek będą uwzględniały także, w oprawie muzycznej, m.in. taniec, śpiew czy naukę technik oddychania w trakcie porodu.

- To godzina tylko dla mnie i dla dziecka przy spokojnej muzyce. Jak się wsłuchuję w muzykę, dziecko zaczyna kopać, chyba coś w tym jednak jest - mówi pani Agnieszka, jedna z uczestniczek zajęć.

Promując swój projekt, muzycy opery przekonują, że okres oczekiwania na narodziny jest czasem rozwoju dziecka, ale także jego rodziców. Już w życiu prenatalnym można stymulować rozwój dziecka, a jednym z lepszych sposobów to dźwięk - swoisty język porozumiewania się między ludźmi.

Dzięki spotkaniom "Opera na 9 miesięcy" rodzice mogą wkroczyć w świat muzyki, która koi i pomaga znaleźć drogę do swojego dziecka, aby już w tym okresie móc budować z nim głęboką więź - podkreślają.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP