UrodaPieprzyki - usuwać laserowo?

Pieprzyki - usuwać laserowo?

Pieprzyki - usuwać laserowo?

29.11.2006 13:36, aktual.: 29.11.2006 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy można usuwać laserowo pieprzyki (płaskie)? Mam ich mnostwo na całym ciele i co roku mi ich przybywa.

Witam. Chciałabym zapytać, czy można usuwać laserowo pieprzyki (płaskie). Mam ich mnostwo na całym ciele i co roku mi ich przybywa, nawet zimą, choć po lecie najwięcej. Zaczyna być to dla mnie uciążliwe, chciałabym się dowiedzieć, jak mogę się ich pozbyć? Dziekuję za odpowiedź.
Karola

Wykluczone. Usuwamy znamiona pigmentowe z powodu podejrzenia ich przemiany w zmianę nowotworową lub profilaktycznie, tj. znamiona potencjalnie mogące ulec przemianie, np. zlokalizowane w okolicy często drażnionej mechanicznie lub eksponowanej na światło słoneczne.

W takich wypadkach nie mamy 100% pewności, czy usuwane znamię jest zupełnie łagodne. Dlatego konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego danego znamienia, które to jest możliwe tylko przy wycięciu chirurgicznym.

Natomiast podczas usuwania laserem CO2 dochodzi do odparowania danego fragmentu skóry, więc wspomniane badanie jest niemożliwe do wykonania. Gdyby więc konieczne było poszerzenie marginesu usunięcia zmiany ze względu na jego przemianę nowotworową (o tym decyduje właśnie badanie histopatologiczne), to po usunięciu laserowym pozostalibyśmy takiej wiedzy pozbawieni.

Elżbieta Gołębka

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także