Qaqwqwrqw

Pierwsza rabinka od 75 lat!

Po raz pierwszy od 1935 r. kobieta została rabinem w Niemczech. Ordynacja
31-letniej Aliny Treiger odbyła sięw synagodze na zachodzie Berlina. W uroczystości
wziął udział prezydent Niemiec Christian Wulff.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsza rabinka od 75 lat!
(AP)
Qaqwqwrqw

Po raz pierwszy od 1935 r. kobieta została rabinem w Niemczech. Ordynacja 31-letniej Aliny Treiger odbyła sięw synagodze na zachodzie Berlina. W uroczystości wziął udział prezydent Niemiec Christian Wulff.
Treiger oraz pozostali dwaj ordynowani rabini kształcili się w utworzonym w 1999 r. seminarium im. Abrahama Geigera w Poczdamie, pierwszym, które powstało w Europie Środkowej po wojnie i holokauście. Pierwsza ordynacja rabinów w powojennych Niemczech miała miejsce w 2006 r. w Dreźnie.

Jak powiedział w czwartek Wulff, to, że w Niemczech po wojnie i zbrodni holokaustu znów ordynuje się rabinów, "wypełnia radością nie tylko gminę żydowską". Jest też dowodem, że kultura żydowska coraz intensywniej zapuszcza korzenie w Niemczech.

Alina Treiger pochodzi z Ukrainy i dopiero od 2001 r. mieszka w Niemczech. Pod koniec listopada ma rozpocząć pracę w gminie żydowskiej w Oldenburgu niedaleko granicy z Holandią, liczącej ponad 300 członków, głównie późnych przesiedleńców z dawnego Związku Sowieckiego.

W rozmowie z telewizją ZDF w czwartek rano Treiger powiedziała, że holokaust w sposób oczywisty jest częścią historii Żydów, lecz chciałaby ona, aby społeczność żydowska w Niemczech "utożsamiała się również z pozytywnymi doświadczeniami".

Pierwszą i dotąd jedyną kobietą rabinem w Niemczech była Regina Jonas, ordynowana w 1935 r. W 1944 r. została zamordowana w Auschwitz w wieku 42 lat.

Według Centralnej Rady Żydów w Niemczech żydowska społeczność w tym kraju liczy obecnie około 104 tysięcy członków, ponad trzykrotnie więcej niż jeszcze 20 lat temu. Po zjednoczeniu państwa w 1990 r. do Niemiec przybyły dziesiątki tysięcy Żydów z dawnego ZSRR.

POLECAMY: * KOBIETY, KTÓRE PODBIŁY ŚWIAT*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw