WP

Piwo i wino dobre dla serca

W odróżnieniu od wódki, zarówno wino, jak i piwo dobrze wpływają na serce- o ile nie przekracza się rozsądnej dawki- informuje "European Journal of Epidemiology"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piwo i wino dobre dla serca
(Thinkstockphotos)
WP

W odróżnieniu od wódki, zarówno wino, jak i piwo dobrze wpływają na serce- o ile nie przekracza się rozsądnej dawki- informuje "European Journal of Epidemiology" Przeprowadzona przez włoskich naukowców metaanaliza z wykorzystaniem wyrafinowanych technik statystycznych badała związek pomiędzy spożyciem wina, piwa i mocniejszych alkoholi a zdarzeniami sercowo-naczyniowymi (cardiovascular events), takimi jak zawał serca.

Uwzględniono 16 badań, które potwierdziły związek pomiędzy spożyciem wina a obniżonym ryzykiem zmian w naczyniach wieńcowych. Najlepszą ochronę dawała dawka odpowiadająca 21 gramom czystego alkoholu na dobę (około 200 ml - czyli spory kieliszek). 13 badań dotyczyło piwa - w tym przypadku najlepiej działała dawka odpowiadająca 43 gramom - w przybliżeniu półlitrowej butelce lub kuflowi piwa. Nie znaleziono związku pomiędzy mocniejszymi alkoholami a zdrowym sercem.

Ze względu na ograniczenia związane z metoda metaanalizy nie można definitywnie orzec, czy ochronne działanie wina i piwa ma związek z obecnymi w tych napojach polifenolami, czy też z samym alkoholem.

WP

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Białe, czerwone, różowe - które wino wybrać?*

* Pij na zdrowie!*

WP

* Piwo to nie jest alkohol?
<br
Piwoszki narażone na łuszczycę
*

Coraz bliżej Święta! Kup prezenty już dziś!

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP