FitnessPiwo i wino dobre dla serca

Piwo i wino dobre dla serca

Piwo i wino dobre dla serca
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.11.2011 21:45, aktualizacja: 28.11.2011 10:07

W odróżnieniu od wódki, zarówno wino, jak i piwo dobrze wpływają na serce- o ile nie przekracza się rozsądnej dawki- informuje "European Journal of Epidemiology"

W odróżnieniu od wódki, zarówno wino, jak i piwo dobrze wpływają na serce- o ile nie przekracza się rozsądnej dawki- informuje "European Journal of Epidemiology" Przeprowadzona przez włoskich naukowców metaanaliza z wykorzystaniem wyrafinowanych technik statystycznych badała związek pomiędzy spożyciem wina, piwa i mocniejszych alkoholi a zdarzeniami sercowo-naczyniowymi (cardiovascular events), takimi jak zawał serca.

Uwzględniono 16 badań, które potwierdziły związek pomiędzy spożyciem wina a obniżonym ryzykiem zmian w naczyniach wieńcowych. Najlepszą ochronę dawała dawka odpowiadająca 21 gramom czystego alkoholu na dobę (około 200 ml - czyli spory kieliszek). 13 badań dotyczyło piwa - w tym przypadku najlepiej działała dawka odpowiadająca 43 gramom - w przybliżeniu półlitrowej butelce lub kuflowi piwa. Nie znaleziono związku pomiędzy mocniejszymi alkoholami a zdrowym sercem.

Ze względu na ograniczenia związane z metoda metaanalizy nie można definitywnie orzec, czy ochronne działanie wina i piwa ma związek z obecnymi w tych napojach polifenolami, czy też z samym alkoholem.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Piwo to nie jest alkohol?

Piwoszki narażone na łuszczycę
*

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także