Blisko ludziPrezenty dla gości weselnych

Prezenty dla gości weselnych

Prezenty dla gości weselnych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.05.2012 11:26, aktual.: 09.05.2012 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

„Kiedyś gościom dawało się butelkę wódki. Potem na wódkę przyklejało się własnoręcznie robione naklejki. Dziś - wódkę dla gości robi się samemu”, tak kwestię prezentów dla gości weselnych spuentowała jedna z internautek na forum weselnym. Nie zachęcamy do założenia własnej gorzelni z okazji wesela, ale inny prezent dla gości może być miłym akcentem ślubu.

„Kiedyś gościom dawało się butelkę wódki. Potem na wódkę przyklejało się własnoręcznie robione naklejki. Dziś - wódkę dla gości robi się samemu”, tak kwestię prezentów dla gości weselnych spuentowała jedna z internautek na forum weselnym. Nie zachęcamy do założenia własnej gorzelni z okazji wesela, ale inny prezent dla gości może być miłym akcentem ślubu.

Prezenty dla gości, którzy zaproszeni zostali na wesele, mają swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy argumentują, że po co dawać prezenty, skoro i tak trzeba się wykosztować na weselne przyjęcie. Poza tym, to od zawsze prezenty były dla pary młodej, a nie dla gości. Ci, którzy kwestię weselnych podarków dla zaproszonych osób traktują bardziej na luzie, twierdzą, że to miły gest, a prezentem może być drobiazg, podkreślający jak ważni są dla nas ludzie, z którymi czcimy ten dzień.

Obdarowywanie gości weselnych drobnymi upominkami ma długą tradycję. Na portalu fajnewesele.com czytamy, że zwyczaj obdarowywania nimi gości weselnych, w podziękowaniu za udział w uroczystości zaślubin - wywodzi się ze starożytnej Grecji. Według jednej ze starych legend greckich, trojańska księżniczka Phyllis zmieniła się w migdałowe drzewo z tęsknoty za ukochanym Demophonem. Jeśli chcesz uczcić ojców europejskiej cywilizacji, przygotuj prezent dla gości, który nawiązuje do tej historii. Migdały w gustownym woreczku lub pudełeczku, z karteczką, na której umieścisz wasze inicjały i podziękowanie za przybycie, może być dobrym pomysłem.

Jeśli jednak uważasz, że to, co greckie zwiastuje kryzys, pomyśl o innym prezencie. Konsultanci ślubni uważają, że drobne słodycze są zawsze dobrym, bezpretensjonalnym prezentem dla weselnych gości. Małe pudełeczka, wypełnione cukierkami, czekoladkami lub owocami i orzechami można wręczać podczas składania życzeń, albo postawić przy nakryciu gościa.

Od waszej inwencji twórczej i zasobów finansowych zależy zawartość pudełeczka i jego kształt. Wiele firm, produkujących okolicznościowe gadżety, ma w swojej ofercie urocze pudełka, np. w kształcie mini-tortu weselnego, albo złączonych serc, idealnych na tę okazję.

Jednak, jeżeli jesteś zdania, że za dużo słodyczy, to nie zdrowo, możesz zdecydować się na inne rozwiązanie. Wiele par stawia na samodzielnie wykonane drobne podarunki dla gości. W tekście o „Własnoręcznie wykonanym weselu” pisaliśmy o blogerce Gusi Brzozowskiej, która wszystkim zaproszonym na wesele sprezentowała własnej roboty aromatyczne świece. Gusia przyznaje, że zarówno wykonanie (choć pracochłonne i czasochłonne), jak i sam moment obdarowywania gości dostarczył jej i jej mężowi wiele wzruszeń.

Wiele par decyduje się też na oferowanie gościom swojego zdjęcia. Kupione w hurtowni ramki (od was zależy, czy elegancko nowoczesne, czy staroświeckie z patyną) nie muszą być drogie, a wywołanie zdjęć to dziś mały koszt. Pary, które chcą zabłysnąć inwencją twórczą i nie liczą się z groszem oferują gościom całe mini-albumy, ilustrujące historię związku młodej pary, albo osobno – ich życia. Popularnością cieszą się też małe ciasteczka z cytatem, takie jak dostajemy w chińskiej restauracji.

Na blogu białeinspiracje.pl znajdujemy potężne kompendium podpowiedzi, co jeszcze można dać gościom weselnym. Mamy tu na przykład spersonalizowane pudełka zapałek, dla koneserów chińskiej kuchni chińskie pałeczki z wygrawerowanymi imionami i ozdobne wachlarze, które mogą się gościom przydać. Zwłaszcza, jeśli wesele jest w środku upalnego lata. Z upominków praktycznych, dobrym pomysłem mogą być: foremki do ciasteczek w formie liter, układających się w napis „Love”, spersonalizowane karty do gry i otwieracze do butelek z motywem serduszka.

Jeśli Państwo Młodzi zdecydują się na prezenty ,,kulinarne", można podarować słoiczki z miodem lub dżemem, ozdobne buteleczki z oliwą lub innymi przyprawami, albo butelki dobrego wina z okolicznościową naklejką.

Nieustającym źródłem inspiracji są amerykańskie strony internetowe, poświęcone organizacji wesel. Choć imprezy weselne „Made in USA” krytykowane są za pompę i przepych, to należy przyznać, że przez lata Amerykanie dopracowali najmniejsze szczegóły organizacji ślubu, wraz z filozofią prezentów dla gości.

Na americanbridal.com znajdziemy urocze propozycje spersonalizowanych piłeczek do golfa, pieprzniczki i solniczki w kształcie gołąbków. Są tam prezenty do wyboru i koloru – liczy się kaprys młodych i zasobność ich portfela.

A co zrobić, jeśli budżet weselny i tak jest mocno napięty, lecz i tak chcecie podziękować bliskim za to, że zdecydowali się dzielić z wami ten dzień? Miłym gestem jest po prostu odręcznie napisana karta z podziękowaniami, ułożona np. przy nakryciu gościa. Zaproszeni przez was znajomi i rodzina doskonale zdają sobie sprawę, że organizacja przyjęcia do łatwych i tanich nie należy. Poza tym zawsze będą dzielić z wami wspomnienia tego dnia, a to ważniejsze niż piłeczki do golfa i najpyszniejsze czekoladki w ozdobnym pudełku.

(alp/bb)

Więcej na temat ślubu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także