Trwa ładowanie...

Przegonić czarne myśli

Brak czasu dla siebie, nadmiar obowiązków, problemy w związku, lęki o przyszłość – powodów do zmartwień mamy wiele. Co zrobić, gdy dopada nas chandra?

Share
Przegonić czarne myśliŹródło: 123RF
d21f0ic

Brak czasu dla siebie, nadmiar obowiązków, problemy w związku, lęki o przyszłość – powodów do zmartwień mamy wiele. Co zrobić, gdy dopada nas chandra?

* Dlaczego się zamartwiamy?*
Zacznę od pocieszenia – nie ma ludzi wiecznie zadowolonych, spełnionych w każdej sferze życia i nieskończenie szczęśliwych. Wcześniej czy później wszystkich dopada to samo – chandra. Powody przygnębienia mogą być różnorodne. Niedawno moja przyjaciółka przyznała z przejęciem, że właśnie zdała sobie sprawę, że jest niedobrą matką. Jej siedmioletnia córka w stanie histerii stwierdziła, że mama rujnuje jej życie. Dlaczego? Nie wiadomo. Żarty żartami, ale nikomu nie jest do śmiechu, gdy w grę wchodzą dużo poważniejsze przyczyny. Gdy owa „wyrodna matka”, leciała w podróż służbową do Chin okazało się, że jej koledzy piastujący równorzędne stanowiska w tej samej firmie otrzymali bilety lotnicze typu business class. Ona leciała klasą ekonomiczną. Trudno nie popaść w przygnębienie. Przygnębiające są również niemerytoryczne uwagi na temat naszej pracy, niesprawiedliwe oceny urody czy wyglądu. Kąśliwe opinie wyprowadzają z równowagi i psują nastrój błyskawicznie. Często też przejmujemy się na zapas, martwiąc się tym, co
jeszcze się nie wydarzyło, snując czarne scenariusze i przygotowując się na dramaty, które prawdopodobnie nigdy się nie wydarzą. Jak zadbać o siebie, gdy czujemy, że czarne myśli zaczynają wygrywać? Oto kilka sposobów na to, jak pozbyć się przygnębienia i odzyskać dobrą energię.

To pocieszające, czyli kilka sposobów na to, jak nie dać się złym nastrojom

Lustro

Podczas Power Show Olga Kozierowska pyta: Co widzisz gdy patrzysz w lustro? To co jest, czy to, czego nie ma? Większość kobiet widzi to, czego nie ma, a wtedy dobry nastrój znika w mgnieniu oka. Jedna z bliskich mi osób patrzy w lustro z lubością. Codziennie, kiedy widzi swoje odbicie uśmiecha się i podziwia. Nie tylko za to jak wygląda. Patrzy w lustro i cieszy się z tego, że dba o siebie, że jest fajną mamą, że spełnia się w pracy i ma udaną rodzinę. Widzi w swoim lustrze siebie i całe swoje życie. I chociaż czasem popada w zły nastrój, to lustro pomaga jej zobaczyć „to co jest”. Zrób ćwiczenie – spójrz w lustro i skup na tych rzeczach, które w swoim odbiciu lubisz. Potem zacznij dodawać kolejne – pomyśl, co lubisz w swoim życiu. Nie jest tak źle, jak sądziłaś, prawda?

d21f0ic

Mądre zakupy dobre na wszystko

Nie od dziś wiadomo, że zakupy wprawiają kobiety w dobry nastrój. Nic tak nie poprawia humoru jak kupno kolejnej pary butów albo nowej bluzki. Z ostatnich informacji Instytutu Badawczego ARC, dotyczących rynku markowego obuwia w Polsce wynika, że w porównaniu do mężczyzn, zdecydowana większość kobiet kupuje co najmniej 4 pary dobrej jakości butów rocznie. 54% pań i 18 % panów ma potrzebę zadbania o obuwie. Instytut badawczy nie sprawdził niestety, ile z tych kilku par butów zostało kupionych na chandrę. „Terapia zakupowa” nie polega jednak na tym, żeby beztrosko wydawać pieniądze. Zwykle, by poczuć się lepiej wystarczy drobiazg. Dobra herbata, płyta z ulubioną muzyką, mądra książka. Ważny jest jednak motyw i cel zakupu. Kupuj z poczuciem, że robisz to dla siebie, bez wyrzutów sumienia, z dbałością o najbliższą osobę – o ciebie.

Euforia sportowca

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, podczas dekady hipisów i dzieci kwiatów zorganizowano pierwsze biegi uliczne. Był to sposób na zmianę stylu życia oraz odpowiedź na falę otyłości jaka nastąpiła poprzez rozwój cywilizacji. W pogoni za zdrowiem Amerykanie zaczęli masowo biegać. Ale oprócz walki z nadwagą odkryli również, że długodystansowy bieg wyzwala nienaturalny stan euforyczny. Wszystko to za sprawą produkowanych w mózgu endorfin, czyli hormonów wywołujących poczucie spełnienia i szczęścia. Badania pokazały, że oprócz euforii biegacza uwolnienie endorfin zwiększa odporność na ból i zmęczenie. Zatem według entuzjastów biegania jogging to najlepszy sposób na pozbycie się chandry, a biegiem można wybiegać wszystko. Podobnie zresztą działa każda inna aktywność fizyczna – długie spacery, fitness, tenis czy jazda na rowerze.

Afirmacje

Odkąd poznałam Sukces Pisany Szminką moim mottem stało się: Możesz więcej niż myślisz, że możesz! Afirmacje naprawdę działają. To nic innego jak skierowanie swojego myślenia na właściwe tory, odwrócenie uwagi od smutków, niepowodzeń, a czasem jedynie zmiana nastawienia. Wszystko to propaguje m. in. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uświadamiając, że kluczem do osiągnięcia celu jest „przeprogramowanie naszej świadomości, zbudowanie nowego przekonania, nowego zasobu (…), a w takiej sytuacji dobrze jest sformułować użyteczną afirmację (…) – pozytywną, w pierwszej osobie, wyrażoną w czasie teraźniejszym (…), poprzedzoną słowem chcę”. Ważne jest, by pamiętać, że zamartwianie się jest nawykiem i jak każdy nawyk, ten także można zmienić. Chcesz to możesz!

Przeczytaj więcej o akcji * #JAmogę*

d21f0ic

Ludzie

Pocieszeniem dla wielu z nas jest rozmowa z kimś bliskim. To często monolog, który pozwala wyrzucić złe emocje. Po każdej rozmowie można uporządkować myśli, poznać inny punkt widzenia, a wsparcie, które dostajemy w takiej chwili od ważnych dla nas osób, pomaga odzyskać wiarę w siebie. W chwilach zwątpienia warto pomyśleć też o ludziach, którzy przezwyciężyli trudne momenty, przeszli przez trudne doświadczenia. Niech staną się dla Ciebie inspiracją. Często jedna myśl, że komuś udało się przezwyciężyć podobne trudności wystarczy, by znów poczuć w sobie siłę i energię do działania.

Zobacz także

d21f0ic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21f0ic
d21f0ic