WP

Przez żołądek do serca kobiety

Na pierwszych randkach kobiety zazwyczaj jedzą jak ptaszek, ponieważ nie chcą uchodzić za łakome. Okazuje się jednak, że powstrzymywanie apetytu może zaszkodzić w relacji męsko-damskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przez żołądek do serca kobiety
(123RF)
WP

Na pierwszych randkach kobiety zazwyczaj jedzą jak ptaszek, ponieważ nie chcą uchodzić za łakome. Okazuje się jednak, że powstrzymywanie apetytu nie zawsze służy relacji męsko-damskiej. Najedzone kobiety silniej reagują na romantyczne sygnały niż kobiety odczuwające głód – tak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Appetite”.

Naukowcy z Uniwersytetu Drexel (USA) wykazali, że prezentowane obrazy o romantycznym charakterze wywołują silniejszą aktywację układu nagrody w mózgach kobiet, które przystępują do badania po zaspokojeniu głodu.

Jest to sprzeczne z wynikami poprzednich eksperymentów, które sugerowały, że ludzie głodni są bardziej wrażliwi na nagradzające bodźce (jedzenie, pieniądze lub używki) niż ludzie syci.

WP

- Osoby uczestniczące w naszym badaniu szybciej reagowały na romantyczne bodźce po posiłku. To oznacza, że jedzenie może uwrażliwiać młode kobiety na inne bodźce nagradzające i potwierdza istnienie wspólnych sieci neuronalnych dla potrzeb związanych z jedzeniem i seksem – komentuje Alice Ely, główna autorka badania.

Wcześniejsze prace badaczy z Uniwersytetu Drexel dotyczyły głównie zagadnienia aktywacji układu nagrody na widok zdjęć przedstawiających produkty spożywcze u kobiet o prawidłowej masie ciała z historią odchudzania się lub bez.

W badaniu zamieszczonym w 2014 roku w magazynie „Obesity” naukowcy przekonywali, że niektóre partie mózgu u kobiet stosujących wcześniej diety odchudzające znacznie silniej reagują na sygnały związane z jedzeniem. Szczególnie dotyczyło to zdjęć smakowitych deserów lub tłustych potraw. Tymczasem kobiety będące w trakcie odchudzania się lub niestosujące diety reagowały na te same bodźce znacznie słabiej.

Na tej podstawie badacze wysunęli przypuszczenie, że kobiety z historią odchudzania się generalnie mocniej reagują na wszelkie sygnały nagradzające.

WP

W najnowszym eksperymencie kobiety, które wcześniej stosowały diety oraz te niestosujące żadnych diet reagowały na romantyczne wskazówki równie silnie, gdy były najedzone. Jednak u kobiet z historią odchudzania się zaobserwowano podobny wzór aktywacji mózgu (nieco odmienny niż u pozostałych badanych), jak w trakcie badań nad bodźcami jedzeniowymi.

- Wzór aktywacji sieci neuronalnych w mózgach kobiet z historią odchudzania się przypominał wzór zaobserwowany w badaniach nad sygnałami związanymi z jedzeniem i wskazywał na nakładanie się w mózgu reakcji na bodźce związane z jedzeniem, seksem i używkami – dodaje Ely.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

WP

* Kobiety przeżywają rozstanie mocniej niż mężczyźni, ale krócej*

* Ślub po 32. roku życia wiąża się z rykiem rozwodu*

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP