ycipk-1sz8ys

Przez żołądek do serca kobiety

Na pierwszych randkach kobiety zazwyczaj jedzą jak ptaszek, ponieważ nie chcą uchodzić za łakome. Okazuje się jednak, że powstrzymywanie apetytu może zaszkodzić w relacji męsko-damskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przez żołądek do serca kobiety
(123RF)
ycipk-1sz8ys

Na pierwszych randkach kobiety zazwyczaj jedzą jak ptaszek, ponieważ nie chcą uchodzić za łakome. Okazuje się jednak, że powstrzymywanie apetytu nie zawsze służy relacji męsko-damskiej. Najedzone kobiety silniej reagują na romantyczne sygnały niż kobiety odczuwające głód – tak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Appetite”.

Naukowcy z Uniwersytetu Drexel (USA) wykazali, że prezentowane obrazy o romantycznym charakterze wywołują silniejszą aktywację układu nagrody w mózgach kobiet, które przystępują do badania po zaspokojeniu głodu.

Jest to sprzeczne z wynikami poprzednich eksperymentów, które sugerowały, że ludzie głodni są bardziej wrażliwi na nagradzające bodźce (jedzenie, pieniądze lub używki) niż ludzie syci.

ycipk-1sz8ys

- Osoby uczestniczące w naszym badaniu szybciej reagowały na romantyczne bodźce po posiłku. To oznacza, że jedzenie może uwrażliwiać młode kobiety na inne bodźce nagradzające i potwierdza istnienie wspólnych sieci neuronalnych dla potrzeb związanych z jedzeniem i seksem – komentuje Alice Ely, główna autorka badania.

Wcześniejsze prace badaczy z Uniwersytetu Drexel dotyczyły głównie zagadnienia aktywacji układu nagrody na widok zdjęć przedstawiających produkty spożywcze u kobiet o prawidłowej masie ciała z historią odchudzania się lub bez.

W badaniu zamieszczonym w 2014 roku w magazynie „Obesity” naukowcy przekonywali, że niektóre partie mózgu u kobiet stosujących wcześniej diety odchudzające znacznie silniej reagują na sygnały związane z jedzeniem. Szczególnie dotyczyło to zdjęć smakowitych deserów lub tłustych potraw. Tymczasem kobiety będące w trakcie odchudzania się lub niestosujące diety reagowały na te same bodźce znacznie słabiej.

Na tej podstawie badacze wysunęli przypuszczenie, że kobiety z historią odchudzania się generalnie mocniej reagują na wszelkie sygnały nagradzające.

ycipk-1sz8ys

W najnowszym eksperymencie kobiety, które wcześniej stosowały diety oraz te niestosujące żadnych diet reagowały na romantyczne wskazówki równie silnie, gdy były najedzone. Jednak u kobiet z historią odchudzania się zaobserwowano podobny wzór aktywacji mózgu (nieco odmienny niż u pozostałych badanych), jak w trakcie badań nad bodźcami jedzeniowymi.

- Wzór aktywacji sieci neuronalnych w mózgach kobiet z historią odchudzania się przypominał wzór zaobserwowany w badaniach nad sygnałami związanymi z jedzeniem i wskazywał na nakładanie się w mózgu reakcji na bodźce związane z jedzeniem, seksem i używkami – dodaje Ely.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

ycipk-1sz8ys

* Kobiety przeżywają rozstanie mocniej niż mężczyźni, ale krócej*

* Ślub po 32. roku życia wiąża się z rykiem rozwodu*

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1sz8ys

ycipk-1sz8ys
ycipk-1sz8ys