FitnessPrzydatne akcesoria rowerowe

Przydatne akcesoria rowerowe

Przydatne akcesoria rowerowe
Źródło zdjęć: © 123RF | lzflzf
17.12.2018 15:02, aktualizacja: 17.12.2018 15:22

Jazdę na rowerze uprzyjemni nam nie tylko odpowiedni strój, ale także akcesoria takie jak torby, sakwy, licznik kilometrów czy kamera sportowa. Dla kogo przeznaczone są te gadżety rowerowe i jak wybrać najlepsze?

Sakwy na rower – zastosowanie

Sakwy na rower warto posiadać, nawet jeśli rzadko podróżujemy na dwóch kółkach. Wyglądem mogą przypominać worki założone na bagażnik. Sakwy pozwalają bezpiecznie przewozić wartościwe przedmioty takie jak parat, telefon czy dokumenty. Wygrywają też w kwestii wygody. Ciężar bagażu rozłożony jest równomiernie, nie obciążając tylko prawej czy lewej strony roweru.

Jeżeli podróżujemy z naszymi pociechami, warto zaopatrzyć rower dla dziecka w odpowiednią sakwę. Tego typu akcesoria muszą być już dostosowane do rodzaju i wielkości roweru czy wagi i wieku dziecka. Cena sakwy dla dorosłego człowieka waha się od 50 do nawet 230 złotych.

Sakwy na rower – montaż

Sakwy na rower montuje się dosyć szybko. Przed zakupem tego typu akcesoriów, należy zastanowić się, do czego będą nam potrzebne. Jeżeli chcemy przewieźć drobne rzeczy, warto zaopatrzyć się jednak w mniejszą torbę na rower.

Jeśli sakwa ma nam służyć do przewozu rzeczy wartościowych, powinna być wykonana z trwałego materiału, a także mieć większą pojemność. Zanim zamontujemy sakwę, pomyślmy, do jakiego rodzaju roweru jej potrzebujemy. Sakwy wykorzystywane podczas długich wycieczek rowerowych mogą różnić się także pod względem ceny od tych zakładanych na rowery miejskie. Sakwy najczęściej nakładane są na bagażnik rowerowy.

Torby na rower – różnice

Istnieje kilka modeli toreb na rower. Możemy je zamontować nie tylko na bagażnik, ale również pod siodełko czy kierownicę. Torby sprawdzają się podczas krótkich, jak i długich podróży. W zależności od rozmiaru możemy schować do niej wiele niezbędnych rzeczy. Ponadto torby wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Sklepy sportowe i rowerowe mogą zaoferować nam na przykład torby wodoodporne na rower.

Dodatkowe elementy toreb na rower

Dobre torby na rower powinny być trwałe, pojemne, ale też posiadać dodatkowe elementy. Jednym z nich są elementy odblaskowe, które czynią nas widocznymi w nocy. Dodatkowa para odblasków nie zaszkodzi, a może nawet uratować nam życie. Szukając odpowiedniej torby na rower, warto zwrócić uwagę na sposób jej demontażu. Niezależnie od pojemności powinien być w miarę szybki.

Licznik kilometrów na rower

Licznik kilometrów jest przydatnym urządzeniem, zarówno dla zawodowych, jak i początkujących kolarzy. Pozwala między innymi na monitorowanie treningów, czy ocenę swoich możliwości. Możemy wyróżnić kilka rodzajów liczników, różniących się od siebie funkcjami. Ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kolarstwem, powinni zaopatrzyć się w liczniki podstawowe, które posiadają kilka podstawowych funkcji.

Zawodowców zainteresują liczniki zaawansowane. Te urządzenia mają znacznie więcej opcji, w tym na przykład licznik spalonych kalorii. Niekiedy tego typu akcesoria będą wyposażone w GPS. Jedno jest pewne, im więcej licznik posiada funkcji, tym wyższa jest jego cena. Podstawowy licznik kilometrów na rower możemy kupić już za 30 złotych, natomiast za licznik zaawansowany zapłacimy nawet 200 złotych.

Kamera na rower

Widok kamery samochodowej na szybie auta chyba nikogo już nie dziwi. Jeżeli chcesz uwieczniać swoje podróże rowerowe, nie tylko z uwagi na niebezpieczne sytuacje na drodze, możesz wyposażyć się w kamerę sportową na rower. Wybierając odpowiedni sprzęt, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość obrazu, ale także na wytrzymałość obudowy oraz moc uchwytu. Kamerę sportową na rower mocować można zarówno na kasku, jak i na kierownicy. Najprostsze urządzenia możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Te profesjonalne to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.