FitnessJaki rower kupić - rower crossowy, trekkingowy czy miejski?

Jaki rower kupić - rower crossowy, trekkingowy czy miejski?

Jaki rower kupić - rower crossowy, trekkingowy czy miejski?
Źródło zdjęć: © iStock.com | peder77
15.11.2018 12:41

Kupując rower, warto zastanowić się, do jakich celów najczęściej będziemy go wykorzystywać. Czy będziemy jeździć dłuższe dystanse na drogach asfaltowych, a może po górskich szlakach? Jazda na rowerze to najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu, sposobność do utrzymania dobrej kondycji oraz zrzucenia kilku zbędnych kilogramów. Podpowiadamy, jak kupić dobry rower.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Niezależnie od tego, czy kupujemy rower dla osoby dorosłej, czy dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów tj.:

  • rozmiar i rodzaj ramy roweru - rozmiar ramy określa się poprzez zmierzenie długości odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej z osią suportu. Wyróżnia się takie rozmiary, jak S (najmniejszy), M, L i XL lub numeryczne w zależności od wzrostu, np. wzrost 180 cm to rozmiar L. Warto wspomnieć, że każdy rodzaj roweru ma inny charakter ramy.
  • materiał, z którego wykonana jest rama roweru - ramy wykonuje się z wysokogatunkowej stali, aluminium, tytanu, magnezu, włókna węglowe oraz kompozytów. Ze względu na niską cenę, warto wybrać rower z ramą stalową, ze względu na jakość - rower z ramą z tytanu.
  • osprzęt rowerowy - decyduje przede wszystkim o funkcjonalności i możliwościach roweru, dlatego istotne są: przerzutki, korby, łańcuchy, manetki czy kasety.
  • wspornik kierownicy - łączy kierownicę roweru z widelcem i ramą. Wyróżnia się wsporniki ahead oraz klasyczne. Pierwsze z nich mają możliwość regulowania luzów, ale nie posiadają opcji zmieniania wysokości. Drugie działają odwrotnie - możemy zmieniać wysokość bez regulowania luzów.
  • obręcze rowerowe - powinny być lekkie i mocne zarazem. W zależności od rodzaju roweru wyróżnia się różne średnice obręczy, np. rower szosowy - 28 cali.
  • opony rowerowe - to niezwykle ważny element każdego roweru, ponieważ odpowiednie opony dbają o bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony rowerowe mieć dużą przyczepność. Mówi się, że im grubsza opona, tym bardziej amortyzuje i stawia większy opór podczas jazdy.
  • hamulce rowerowe - również dbają o twoje bezpieczeństwo. Wyróżnia się hamulce cantilever (najtańsze, mała odporność na warunki atmosferyczne), v-brake (średnia cena i jakość) oraz hamulce tarczowe (najlepsze i najdroższe).
  • amortyzacja - przyda się, jeżeli planujesz jeździć po nierównych powierzchniach. Wyróżnia się amortyzatory sprężynowe, olejowo-sprężynowe, elastomerowe, elastomerowo-sprężynowe, powietrzne i olejowo-powietrzne. Amortyzacji nie potrzebujesz, jeżeli planujesz jeździć rowerem po miejskich, szosowych drogach.
  • akcesoria rowerowe - są to: oświetlenie, siodełko, licznik dystansu, błotniki.

Jaki rower kupić? Rodzaje rowerów

Na rynku znajduje się kilka rodzajów rowerów:

  • rower górski - jak sama nazwa wskazuje, idealnie sprawdzi się na górskich szlakach. To uniwersalne rowery, które można stosować jako pojazd do pracy, rower do jazdy po bezdrożach czy leśnych ścieżkach. Te rowery mają szerokie opony, głęboki bieżnik, błotniki, ramę i amortyzatory.
  • rower crossowy - zazwyczaj nie posiada błotników i bagażnika. Rowery tego typu mają ramę, szerokie opony, ale nie posiadają błotników i innych akcesoriów dodatkowych.
  • rower miejski - przystosowany do terenów miejskich. Ma wysoką kierownicę, dzięki czemu sylwetka jest bardziej wyprostowana, koła o rozmiarze 29 cali i przerzutki planetarne ukryte w piaście tylnego koła.
  • rower trekkingowy - ma potężne opony, które zapewniają komfort podczas jazdy na asfalcie, błotniki, bagażnik, stopkę oraz oświetlenie na dynamo.
  • rower szosowy - przeznaczony jest wyłącznie do jazdy na asfalcie. Posiada nisko umiejscowioną kierownicę, przez co przyjmujemy pozycję wygiętą, dzięki czemu odciążamy nadgarstki. Nie ma bagażnika i błotników. Posiada wyłącznie rzeczy niezbędne do jazdy tj. koła, siodełko, kierownicę, przerzutki, hamulce i pedały.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także