FitnessPrzygotuj się do wakacji

Przygotuj się do wakacji

Przygotuj się do wakacji

27.06.2005 15:30, aktual.: 29.05.2010 20:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapewnijmy sobie dobre samopoczucie na wakacje. Jedzmy warzywa i owoce, które poprawią wygląd naszej skóry i włosów, ćwiczmy, aby zrzucić zbędne kilogramy.

* Wiele osób po długim okresie wiosennych chłodów narzeka na brak energii, stres, zmęczenie, apatię, osłabienie koncentracji i brak motywacji. Najczęściej sięgamy wtedy po słodycze i kawę, jednak takie metody zawodzą. Dobry nastrój jest uwarunkowany prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jednym z czynników determinujących jego działanie jest racjonalny sposób żywienia, dzięki czemu nasz organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.*
Niektóre składniki zawarte w żywności mogą również bezpośrednio zmieniać nasz nastrój. Takimi substancjami o działaniu przeciwdepresyjnym są m.in. serotonina (tzw. hormon szczęścia), a także aminokwas, z którego powstaje, tryptofan. Nie wszyscy wiedzą, że wspaniałym polepszaczem humoru jest banan. Zawiera on serotoninę i tryptofan, składniki mineralne i witaminy z grupy B wpływające na układ nerwowy, a także potrzebne do produkcji serotoniny węglowodany. Ponadto węglowodany zawarte w bananie wydłużają czas działania serotoniny, dzięki czemu nasz nastrój pozostaje na dobrym poziomie przez dłuższy czas. Jeśli siedząc w pracy, poczujesz zmęczenie, zamiast czekolady sięgnij po banana. To wspaniała przekąska, która poprawi Ci humor, a jednocześnie dostarczy wiele bardzo ważnych składników pokarmowych, warunkujących zdrowie Twojego organizmu.
Lato, to przede wszystkim więcej słońca, jednak promieniowanie słoneczne w zbyt dużych ilościach może być szkodliwe dla zdrowia. Należy więc pamiętać o „parasolu ochronnym” naszego organizmu, który tworzą antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Są to substancje, które przeciwdziałają szkodliwym wolnym rodnikom. Promieniowanie UV powoduje produkcję wolnych rodników, w słoneczne dni powinniśmy więc dostarczać naszemu organizmowi zwiększone ilości antyoksydantów. W tym okresie nasz jadłospis wymaga wyjątkowej uwagi – jego odpowiednie skonstruowanie wpłynie na nasze dobre samopoczucie. Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy są warzywa i owoce. Dodatkowo jeden z antyoksydantów – beta-karoten, zawarty głównie w czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach, poprawi koloryt skóry i spowoduje, że ładnie się opalimy. Promieniowanie słoneczne to także duże wyzwanie dla oczu. Na wzrok mają natomiast dobroczynny wpływ warzywa i owoce - według badań naukowych najbardziej korzystne jest spożywanie bananów i
pomarańczy.
Zapewnijmy sobie dobre samopoczucie na wakacje. Jedzmy warzywa i owoce, które poprawią wygląd naszej skóry i włosów, ćwiczmy aby zrzucić zbędne kilogramy. Sport nie tylko zwiększy tempo przemiany materii, ale także wpłynie na ogólną kondycję naszego organizmu, piękny wygląd i dobre samopoczucie. Zadbajmy także o to, aby oczyścić swój organizm. Żyjemy zbyt szybko i źle się odżywiamy – jemy za dużo tłustych produktów i słodyczy, za mało warzyw i owoców. Zawarty w warzywach i owocach błonnik pokarmowy wspomoże pracę jelit i pomoże w wydaleniu zbędnych produktów przemiany materii. No i nie zapominajmy o dobrym nastroju i humorze – to też przyczynia się do pełni zdrowia.

Kinga Janik-Koncewicz, specjalista ds. żywienia człowieka, Fundacja „Promocja Zdrowia”

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także