Trwa ładowanie...

Rolety czy firanki do salonu?

Urządzając mieszkanie lub dom, gospodarze stają przed szeregiem dylematów. Jednym z nich jest zaaranżowanie przestrzeni okiennej między innymi w salonie. Do wyboru pozostają firany lub rolety. Każde z nich mają swoje wady i zalety, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności.

Share
Rolety czy firanki do salonu?
Źródło: Materiały prasowe
d1xslwi

Wady i zalety rolet w salonie

Jednym z elementów dekoracyjnych okna w salonie mogą być rolety. Są o wiele nowocześniejsze od firan, dlatego sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Na rolety w salonie powinny postawić również osoby, które chcą sobie zapewnić odpowiednie jego zaciemnienie. Oznacza to, że rolety sprawdzą się w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach lub takich, w których przez okno wpada dużo pomarańczowego światła latarni ulicznych. Rolety w salonie będą przyjazne alergikom, ponieważ zbierają mniej kurzu niż firany i łatwiej je czyścić.

Jeśli chodzi o minusy montowania rolet w salonie, to na pewno należy pamiętać, że wnętrze z roletami będzie o wiele surowsze w swojej estetyce. To także kiepski pomysł w ciemnym salonie z oknem na północ czy zasłoniętym drzewami.

Rodzaje rolet do salonu

Istnieje kilka rodzajów rolet do salonu czy innych pomieszczeń. Jedne są bardziej ozdobne, inne mniej, dlatego każdy wybierze coś dla siebie:
• rolety wolnowiszące – najpopularniejszy rodzaj rolet, które zawinięte są na rolkę i sterowane łańcuszkiem lub sznurkiem,
rolety dzień-noc – złożone z bardziej i mniej przezroczystych pasów, idealne do zaciemniania i rozjaśniania pomieszczeń, przy okazji dają dużą dozę prywatności,
• rolety rzymskie – bardzo modne ostatnio panele roletowe, które składają się partiami do wewnątrz, są estetyczne również po złożeniu, gdyż tworzą lambrekiny,
• rolety austriackie – bardzo podobne do rzymskich, z tym że składają się w marszczenia.

d1xslwi

Plusy i minusy firan do salonu

Firany to bardzo tradycyjna dekoracja okna. Pasuje do wnętrz tradycyjnych, ale jeśli firany do salonu są mleczne, to pasować będą również do pomieszczeń urządzonych we współczesnym stylu. Do ich zalet należy zaliczyć to, że skutecznie przysłaniają to, co gospodarze chcą ukryć – kaloryfer, nieestetyczne rury czy parapet. Poza tym firany w salonie dodają przytulności.

Z firanek w salonie powinni zrezygnować alergicy, ponieważ te zbierają sporo kurzu. Wchłaniają też część zapachów unoszących się w domu. Poza tym firanki nie będą najlepszym wyborem, gdy ma się wiele zwierząt domowych. Sierść pozostanie na firance, a nierzadko pupile zerwą lub nawet rozerwą tkaninę.

Firany w salonie – jakie wybrać?

Wybór firan do salonu powinien zależeć od preferencji gospodarzy i ich potrzeb. Wybierać można spośród wzorzystych lub mlecznych, tiulowych lub żakardowych. Dodatkowo istnieją opcje takie jak zazdrostki czy firany panelowe, przypominające nieco rolety.

Do wyboru pozostają następujące materiały na firany:
• tiulowe – bardzo lekkie, szybko się mną,
• satynowe – są grubsze, dają więcej prywatności,
• z organzy – także są grubsze, ale też śliskie i połyskujące,
• żakardowe – czyli tradycyjne, ziarniste.

d1xslwi

Podziel się opinią

Share
d1xslwi
d1xslwi
Strona Główna WP