FitnessSauna? Na zdrowie!

Sauna? Na zdrowie!

Sauna? Na zdrowie!
27.04.2006 14:51, aktualizacja: 28.05.2010 10:49

Hartuje ciało i dodaje urody. Pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i oczyszcza organizm. Poza tym przygotowuje do walki z infekcjami.

Hartuje ciało i dodaje urody. Pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i oczyszcza organizm. Poza tym przygotowuje do walki z infekcjami.

Sauna to naprzemienna kąpiel - raz gorąca, a raz zimna. W tym też tkwi tajemnica niezwykłych jej efektów i bardzo dobrego wpływu na cały organizm. Dzięki temu termicznemu zabiegowi skóra całego ciała oczyszcza się z tłuszczu, łojotoku, martwych komórek. Staje się czysta i gładka i zaczyna lepiej oddychać. Pozwala to na lepsze wchłanianie różnych preparatów odżywczych i nawilżających.

Poza tym kąpiele w saunie hartują organizm - wzmacniają odporność układu immunologicznego, dając tym samym broń do walki z przeziębieniami. Może przynieść ulgę w bólach głowy i przy niektórych chorobach układu oddechowego.

Niektórzy specjaliści zalecają saunę raz w tygodniu, inni nawet dwa razy. Tak samo podzielone są opinie na temat tego, ile czasu należy w niej spędzać. Jedni twierdzą, że do 45 minut, inni, że nawet do 1,5 godziny (oczywiście z niezbędnymi przerwami na odpoczynek od wysokich temperatur i na oziębienie organizmu). Jednorazowo stosujemy trzy wejścia. Większa ilość wejść nie wpływa na polepszenie efektów kąpieli.

Jaka sauna dla kogo
Można korzystać z dwóch rodzajów kąpieli saunowych: parowej i suchej. Ta pierwsza ma dwie odmiany. W pierwszym przypadku jest to kąpiel w temperaturze od 50 do 65 stopni C i niemal o takim samym poziomie wilgotności. Do takiej kąpieli można wykorzystać różne olejki aromaterapeutyczne. Olejek lub przygotowana odpowiednia mieszanka ziołowa pomaga się zrelaksować, wpływa korzystnie na organizm i skórę.

W bardziej nowoczesnych saunach parowych nie panują już tak wysokie temperatury, ale wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Ten rodzaj sauny odpowiedni dla jest osób, które nie lubią zbyt wysokich temperatur, bądź nie mogą przebywać w nich ze względów zdrowotnych.

Drugi typ to sauna sucha - jest w niej bardzo gorąco, ale za to wilgotność jest niska. Wpływa dobrze szczególnie na skórę (szybciej się oczyszcza, gdyż woda szybciej wyparowuje z organizmu). Ten rodzaj sauny jest także bezpieczny dla osób, które mają problemy z naczynkami krwionośnymi. 20-30 minutowa kąpiel w takiej saunie pozwala też pozbyć się od 300 do 400 kalorii.

Sauna nie jest dla wszystkich
Choć sauna ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, to jednak zanim się na nią zdecydujemy należy sprawdzić, czy nie cierpimy na którąś z poniższych dolegliwości. Musimy być ostrożni, bo korzystanie z kąpieli w saunie może je pogłębić.

Z pewnością nie możemy korzystać z sauny w okresie gdy mamy podwyższoną temperaturę ciała, stany zapalne, zaburzenia układu krążenia. Nie dla nas uroki sauny także, gdy cierpimy na gruźlicę, cukrzycę, zaburzenia rytmu serca, czy ostrą fazę tradziku różowatego.

Sauna wskazana jest, gdy cierpisz na trądzik pospolity, atopowe zapalenie skóry (czyli zapalenie skóry na tle alergicznym), stres, urazy kostne, naciągnięte mięśnie, cellulit. Jeśli nie lubisz wysokich temperatur, a chciałabyś zacząć korzystać z sauny, zacznij od bardzo krótkich wejść (pięcio lub dziesięciominutowych), a potem sukcesywnie je przedłużaj.

Przed wejściem do sauny
Zanim skorzystamy z sauny należy się umyć i dobrze wytrzeć. Mokra skóra utrudnia parowanie. Przed wejściem do sauny nie nakładaj na twarz żadnych kremów czy maseczek. Zrób to dopiero po zakończeniu kąpieli.

Sauna wpływa bardzo dobrze zarówno na skórę normalną, mieszaną jak i łojotokową. Sauna przyspiesza spalanie kalorii, ale nie może być jedyną drogą do zmniejszenia wagi. Powinna jedynie wspierać kurację odchudzającą. Skorzystać z sauny można w siłowniach, klubach sportowych, gabinetach odnowy biologicznej.