Trwa ładowanie...
stalking
19-10-2010 16:29

Stalking w kodeksie karnym

Po wejściu w życie nowych przepisów tym, którzy przez uporczywe nękanie innej osoby wzbudzać u niej
będą uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać będą jej prywatność,
grozić będzie kara pozbawienia wolności do 3 lat

Stalking w kodeksie karnymŹródło: Jupiterimages
d1iz58m
d1iz58m

Po wejściu w życie nowych przepisów tym, którzy przez uporczywe nękanie innej osoby wzbudzać u niej będą uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać będą jej prywatność, grozić będzie kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Tej samej karze podlegać będzie ten, kto "wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej". - Jeżeli następstwem wskazanych powyżej czynów będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Stalking to określenie pochodzące z języka angielskiego i oznacza "skradanie się" lub "podchody". Pod koniec lat 80. mianem stalkingu zaczęto określać nowe zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi. Aktualnie określenie "stalking" rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inną osobą wbrew jej woli, która w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo.

d1iz58m

- Wraz z rozwojem technologii coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. To problem o coraz szerszym zakresie - tłumaczy minister Krzysztof Kwiatkowski. Przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości propozycję zmian w kodeksie karnym poprzedziło badanie dotyczące skali stalkingu w Polsce, przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.

- Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 10 tysięcy osób. Wyniki były zaskakujące. Co dziesiąty pytany uznał, że jest ofiarą stalkingu - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski. - Na tej podstawie można przyjąć, że ofiarami uporczywego nękania było lub jest trzy miliony dorosłych Polaków - dodaje minister. Za wprowadzeniem karalności czynów uporczywego nękania opowiedziało się prawie 90 procent badanych.

- Liczę, że ze względu na skalę zjawiska i jego powagę prace parlamentarne nad przygotowanymi przez nas przepisami przebiegną sprawnie i wkrótce nowe regulacje wejdą w życie - mówi minister Krzysztof Kwiatkowski.

d1iz58m

W trakcie dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła także inne przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości projekty: projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wszystkie projekty aktów prawnych można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

d1iz58m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iz58m