Styl prowansalski — meble

Styl prowansalski — meble

20.09.2018 20:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Styl prowansalski powszechnie kojarzony jest z malowniczą scenerią, sielskim klimatem i zamiłowaniem do natury. Wywodzi się z Prowansji — barwnego regionu w południowej Francji. Meble w stylu prowansalskim cechują się wyrafinowanym kształtem, a ich główną funkcją jest nadanie wnętrzu eleganckiego i romantycznego charakteru. Zazwyczaj utrzymane są one w kolorze białym lub ewentualnie w kolorze naturalnego drewna.

Styl prowansalski — czym się charakteryzuje?

Styl prowansalski wywodzi się z najbardziej malowniczego regionu Francji — Prowansji. Miejscowa ludność tej krainy zajmuje się głównie sadownictwem i rolnictwem, a rytm ich życia wyznaczają pory roku. Domy prowansalskie wybudowane są z białej cegły, a dach pokrywa czerwona dachówka. Wnętrza domów w Prowansji są kojarzone z sielskim klimatem i zamiłowaniem do natury. Co istotne, styl prowansalski łączy poczucie swojskości z elegancją i wytwornością. Dzięki temu pokoje urządzone w tym stylu są eleganckie, ale nie surowe, swojskie, ale nie wiejskie.

Meble w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim powinny być utrzymane w brudno-białej kolorystyce (ewentualnie mogą przyjmować kolor naturalnego drewna). Nie bez przyczyny ten trend w aranżacji wnętrz kojarzony jest z zamiłowaniem do natury, ponieważ większość mebli w domach urządzonych w stylu prowansalskim wykonana jest z naturalnego drewna. Nie bez znaczenia jest to, że większość mebli prowansalskich z pozoru wydaje się bardzo skromna i wręcz minimalistyczna. Tymczasem w stylu tym bardzo ważne są detale — nóżki, rzeźbienia i dekory. Urządzając salon, sypialnie, pokój gościnne czy inne pomieszczenie w stylu prowansalskim, śmiało można postawić na: przecierki, motywy florystyczne czy też inne elementy, które mają na celu wizualnie postarzyć meble.

Kredensy to meble, które wracają do łask po długich latach nieobecności w polskich domach. Większości z nas kojarzą się z dzieciństwem i wizytami u dziadków na wsi. Masywny, pełen różnych zakamarków i szuflad kredens świetnie wpasuje się do salonu w stylu prowansalskim. Świetnym pomysłem jest renowacja starego mebla po swoich rodzicach czy dziadkach. Dzięki temu możemy tchnąć w kredens nowe życie, a jednocześnie ozdobić swoje wnętrze praktycznym i funkcjonalnym meblem.

Komody to kolejny mebel, który bardzo często można spotkać w pomieszczeniach urządzonych w stylu prowansalskim. Najlepiej postawić na komodę z ozdobnymi nóżkami i lekko zagiętymi bokami. Taki mebel może być wykonany z drewna sosnowego lub mahoniowego.

Nieodłącznym elementem sypialni w stylu prowansalskim jest łóżko, które obowiązkowo musi być wykonane z naturalnego drewna. Najlepiej postawić na łóżko z tapicerowanym zagłówkiem z pikowaniami. Dużą popularnością cieszą się także łóżka sypialne w stylu prowansalskim, wyposażone w rzeźbiony i ozdobny zagłówek. Niektórym osobom meble te kojarzą się z królewskimi wnętrzami.

Nieodłącznym atrybutem sypialni w stylu prowansalskim jest toaletka. Jest to praktyczny, a zarazem niezwykle elegancki mebel, który jest ozdobą samą w sobie. Toaletki w stylu prowansalskim charakteryzują się ozdobnymi, powykręcanymi nogami, okrągłym lustrem i szufladą z efektownym uchwytem.

Dodatki w stylu prowansalskim

Chcąc nadać swojemu wnętrzu klimatu, jaki panuje w malowniczym regionie na południu Francji, nie można zapominać o dodatkach. Kwiaty lawendy, motywy florystyczne, figurki porcelanowe, świece, ozdobne żyrandole i gałązki oliwne — to dodatki, których nie może zabraknąć we wnętrzach prowansalskich.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)