FitnessTatuaże i kolczyki

Tatuaże i kolczyki

Tatuaże i kolczyki

23.06.2005 15:31, aktual.: 28.05.2010 01:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy są bezpieczne?

Choć współczesne techniki zdobienia ciała wydają się nieszkodliwe dla zdrowia, to w praktyce takie zabiegi dość często kończą się powikłaniami. Szczególnie gdy fachowiec, który je przeprowadza, a potem i sam zainteresowany nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. *Jednym z niepożądanych objawów jest najczęściej podrażnienie skóry – może to być reakcja uczuleniowa na barwnik czy metalową ozdobę. Konieczne jest wtedy usunięcie alergizującego czynnika, co w przypadku tatuażu nie jest proste. Robi się to poprzez przeszczep skóry bądź laserem, ale i tak zawsze pozostaje blizna. *Lekarzom znane są również przypadki ropni po nieumiejętnym wbiciu kolczyka w sutek. Z kolei do stomatologów zgłaszają się pacjenci, którzy na skutek noszenia ozdób w jamie ustnej mają nadkruszone zęby lub paradontozę. Wśród osób odwiedzających studia tatuażu czy piercingu (czyli kolczykowania) częściej zdarzają się też zakażenia żółtaczką typu B, wirusem typu C, odpowiedzialnym za zapalenie wątroby, oraz wirusem HIV. Z tego powodu
amerykańskie stacje krwiodawstwa zrezygnowały nawet z pobierania krwi od ludzi, którzy w ostatnim roku poddali się tego typu upiększającym zabiegom. Modne kolczykowanie Najczęściej przekłuwanymi miejscami są uszy, język i pępek. Założenie kolczyka w tych okolicach jest też najmniej bolesne. Większy dyskomfort powoduje przekłucie przegrody nosowej czy sutka, bo miejsca te są bardziej unerwione.
Niestety, sutki, a także pępek i brwi, najdłużej się goją – czasem nawet pół roku. Dla porównania: na uchu czy języku ranka goi się ok. 4 tygodni.
Cały zabieg trwa zaledwie sekundę. Wykonuje się go igłą jednorazową lub – w przypadku płatka ucha – specjalnym pistoletem. Ozdoby robi się z tytanu lub stali chirurgicznej, bo organizm najlepiej je toleruje. Przed przystąpieniem do zabiegu biżuteria powinna być wysterylizowana, podobnie jak miejsce przekłucia. Koniecznie też przypilnuj, by osoba kolczykująca w czasie całego zabiegu miała założone rękawiczki jednorazowe. Cena zabiegu: 50–150 zł.
Pamiętaj: Po świeżym przekłuciu łatwo o infekcję. Staraj się więc nie dotykać ranki, a na skórę w okolicy kolczyka nie nakładaj żadnych kremów ani balsamów. W okresie gojenia zrezygnuj z basenu, sauny i solarium, a zamiast kąpieli w wannie bierz szybki prysznic. Przekłute miejsce 2–3 razy dziennie przemywaj 3 proc. wodą utlenioną.

Uwaga! Jeśli masz skłonność do alergii, problemy z krzepliwością krwi lub chorujesz na cukrzycę – piercing nie jest dla ciebie.

Malowanie igłą
Można wytatuować sobie każdą okolicę ciała poza miejscami, na których znajdują się jakiekolwiek znamiona. Tatuowanie miejsc położonych bliżej kości (np. okolice kręgosłupa) jest dosyć bolesne. Dlatego w profesjonalnych studiach na życzenie klienta zawsze jest podawane znieczulenie. Farbę aplikuje się pod skórę za pomocą specjalnej maszynki wyposażonej w igłę. Koniecznie zwróć uwagę, czy igły stosowane do zabiegu są jednorazowe, maszynka wysterylizowana, a osoba tatuująca pracuje w rękawiczkach.No i oczywiście dobrze się zastanów przed zabiegiem, czy faktycznie chcesz mieć ciało ozdobione takim czy innym wzorkiem, bo odwrotu nie będzie! Cena: 100–180 zł.
Pamiętaj: Świeżego tatuażu nie wolno moczyć ani opalać. Przez 3 dni zalecana jest abstynencja alkoholowa (alkohol utrudnia gojenie) oraz smarowanie co 2 godziny wytatuowanego miejsca specjalną maścią (np. Alantan Plus) przez cały okres gojenia.
Uwaga! Możesz zafundować sobie tatuaż z henny. Jest całkowicie bezpieczny, bo farbę aplikuje się na skórę. Rysunek ma barwę brązową i utrzymuje się nawet 3 tygodnie.

To musisz wiedzieć - Tatuażu i piercingu nie wolno wykonywać w warunkach domowych. - Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, zgodę na zabieg muszą wydać rodzice.
- W okresie gojenia nie wyjmuj kolczyka z wargi czy języka, bo dziurka w tych
miejscach zarasta nieraz już po godzinie.
- Tatuaż trzeba co kilka lat odnawiać. Inaczej malunek blednie i np. czarny barwnik robi się niebieskawy.

Pierwsze dni po piercingu – jak sobie pomóc? Język – między 2. a 5. dniem po przekłuciu mogą wystąpić kłopoty z mówieniem i jedzeniem, bo w tym okresie język bywa napuchnięty i obolały.
To ci przyniesie ulgę: *Nie żałuj sobie lodów i zimnych napojów. Unikaj potraw gorących, kwaśnych i pikantnych. Myj zęby po posiłkach i płucz usta naparem z szałwii.
*
Pępek
– 4.–5. dnia po zabiegu w miejscu przekłucia pojawia się obrzęk i wydzielina. Objawy te zwykle ustępują po ok. 6–8 tygodniach.
To ci przyniesie ulgę: *Nie noś obcisłych spodni. Przekłute miejsce przemywaj roztworem soli fizjologicznej. Do osuszania pępka nie używaj wspólnego ręcznika.
*
Warga
– opuchlizna zwykle pojawia się 2–3 dni po zabiegu i utrzymuje się około tygodnia. Mówienie i jedzenie jest wtedy utrudnione.


Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także