Trwa ładowanie...

Zawód: scoutka

Ich praca nie ma określonych ram czasowych. Kluczowe są w niej świetna intuicja i spostrzegawczość. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy na ulicy pojawi się potencjalna przyszła gwiazda modelingu. W agencjach zajmują się scoutingiem, czyli wyszukiwaniem nowych twarzy. Jak pracują na co dzień? Jakie kryteria musi spełniać przyszła modelka? O wszystkim opowiedziała nam Anna Zawada, scoutka z warszawskiej agencji Model Plus.

Share
Zawód: scoutka
Źródło: Instagram.com
d108puj

Na czym polega praca scouta?

Scout to osoba, która zajmuje się odkrywaniem nowych twarzy. Dobry scout dostrzega w kandydatce „to coś”, czego inni nie zauważają. W tej pracy trzeba być bardzo cierpliwym i spostrzegawczym, ponieważ potencjalne top modelki spotyka się w codziennych sytuacjach – na zakupach, w kinie czy w restauracji.

Czyli po prostu wychodzisz na miasto i liczysz na szczęśliwy traf.

Tak, ale szczęściu trzeba pomóc. Scoutuję praktycznie non stop, ponieważ ta praca nie ma ram czasowych. Oczywiście mam swoje ulubione miejsca i pory scoutingowe, kiedy skupiam się tylko i wyłącznie na szukaniu nowych twarzy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których niespodziewanie wpadam na przyszłe modelki.

d108puj

Nie męczy cię takie ciągłe „bycie w pracy”?

Absolutnie, lubię to, czym się zajmuję.

Od razu podchodzisz do takiej dziewczyny?

Czasami nawet biegnę (śmiech). Raz złapałam dziewczynę, która jechała na rowerze, to był dopiero wyczyn.

Model Plus Anna Zawada Instagram.com
Model Plus Anna Zawada Źródło: Instagram.com

Często znajdujesz nowe osoby?

Dostrzegam wiele interesujących twarzy. Ostatnio usłyszałam, że mam w sobie magnes, który przyciąga potencjalne modelki. Natomiast to, czy dana dziewczyna otrzyma od nas szansę i podpisze kontrakt, weryfikuje spotkanie w agencji.

d108puj

Domyślam się, że musisz często podróżować.

Szczególnie, kiedy jestem w trakcie trasy castingowej. Na co dzień jednak pracuję w siedzibie agencji w Warszawie, a popołudnia spędzam w terenie, skupiając się na scoutingu.

I jak reagują dziewczyny? Zdarza się, że w ogóle nie są zainteresowane?

Większość z nich jest mile zaskoczona. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy dziewczyny podchodzą do tematu z dystansem. Natomiast w większości tych przypadków ich nastawienie zmienia się w momencie, kiedy uświadamiają sobie, że jesteśmy najlepszą agencją w Polsce.

W mediach społecznościowych aż roi się od aspirujących modelek. Szukasz dziewczyn na Instagramie i Facebooku?

Tak, jak najbardziej.

Ale to chyba większa loteria. Ludzie na Instagramie często zaklinają rzeczywistość.

Social media to świetne narzędzie do szukania nowych twarzy, zniesiona zostaje przede wszystkich bariera związana z lokacją. Natomiast, tak jak zauważyłaś, dzisiejsze nastolatki doskonale wiedzą, jak wyeksponować na zdjęciu swoje zalety, ukrywając przy tym mankamenty.

d108puj

Nie wszystkie dziewczyny odnoszą sukces jako modelki. Czy wspomniany przez ciebie instynkt scouta jest w stanie podpowiedzieć, która dziewczyna zrobi karierę?

Coś w tym jest, oczywiście nie jestem w stanie przepowiedzieć przyszłości. Mogę natomiast ocenić już przy pierwszym kontakcie, czy dziewczyna ma „to coś”, co wyróżnia ją spośród tysięcy innych twarzy.

Znalazłaś już kogoś, kto zrobił wielką karierę?

Między innymi Kasię Jujeczkę. Pamiętam jej pierwsze polaroidy zrobione kamerką internetową, dziś Kasia podbija zagraniczne wybiegi.

Trudno się dostać do waszej agencji?

Jesteśmy bardzo selektywni. Można powiedzieć, że na dziesięć dziewczyn, które przyjęłaby inna agencja, my podpiszemy kontrakt z jedną. Wiąże się to głównie z tym, że wkładamy wiele pracy i czasu w rozwój kariery nowej modelki. Dlatego też musimy być do niej w stu procentach przekonani.

To są zazwyczaj bardzo młode dziewczyny. Jak sobie radzą na początku kariery?

Młode modelki trzymamy bardzo blisko, skupiamy się wtedy głównie na wtajemniczeniu ich w świat modelingu oraz budowaniu ich portfolio. Szczególnie nowe twarze otrzymują od nas dużo wsparcia, sama towarzyszę im na każdej sesji czy pokazie.

d108puj

A na jakiej podstawie decydujecie, która dziewczyna nadaje się na konkretny rynek?

O tym decyduje typ urody, doświadczenie i coraz częściej osobowość modelki.

Skoro osobowość jest ważna w tym zawodzie, to jakie cechy powinna mieć modelka?

Przede wszystkim pokora i cierpliwość, ponieważ na prawdziwą karierę trzeba zapracować. Branża modelingu ceni wysoko dziewczyny o silnym charakterze i super osobowości, które nie mają problemów z nawiązywaniem nowych znajomości. Modelka powinna również doceniać pracę osób, które pracują na jej sukces.

Coś jeszcze?

Zorganizowanie i samodzielność. Młode dziewczyny, które wyjeżdżają na pierwsze kontrakty, muszą same o siebie zadbać – zrobić pranie, ugotować jedzenie, posprzątać.

Anna Zawada Archiwum prywatne
Anna Zawada Źródło: Archiwum prywatne

Branża mody budzi jednak wiele kontrowersji. Punktem zapalnym są oczywiście zbyt chude modelki. Ostatnio taka afera wybuchła wokół kampanii marki Gucci. Niektóre dziewczyny pracujące w tym zawodzie opowiadały mi, że nie raz dostawały polecenie zrzucenia kilku kilogramów.

Modelką nie może zostać każda nastolatka. Oprócz urody, w tej branży liczy się odpowiedni wzrost oraz wymiary. Dlatego większość modelek odnoszących sukcesy trzyma dietę oraz uprawia sport. Nie są to jednak osoby z problemami zdrowotnymi.

d108puj

Czy nowe twarze mają jakieś konsultacje, żeby wiedzieć, jak ćwiczyć i co jeść?

Tak jak już wcześniej wspomniałam wkładamy dużo pracy w rozwój naszych nowych twarzy. Do tego zalicza się również uświadomienie ich, jak ważny jest wygląd w zawodzie modelki. Już na samym początku naszej współpracy dostają od nas komplet informacji, jak utrzymać dobrą sylwetkę poprzez zdrową i zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia.

Jak w ogóle zaczęła się twoja przygoda ze scoutingiem?

Mój przyjaciel był modelem, wytłumaczył mi, na czym polega scouting i tak się zaczęło. Początkowo traktowałam to jako zajęcie dodatkowe, dziś to moja praca.

d108puj

Podziel się opinią

Share
d108puj
d108puj