GwiazdyBotoks poprawia nastrój?

Botoks poprawia nastrój?

Botoks poprawia nastrój?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.01.2013 16:24, aktual.: 27.01.2013 20:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Paraliżując mięśnie twarzy, które kurczą się, gdy jesteśmy smutni, można poprawić nastrój – twierdzi cytowany przez „New Scientista” amerykański lekarz.

Paraliżując mięśnie twarzy, które kurczą się, gdy jesteśmy smutni, można poprawić nastrój – twierdzi cytowany przez „New Scientista” amerykański lekarz.
Pomysł, że to emocje i uczucia są wyzwalane przez zmiany, jakim podlega ciało, a nie odwrotnie, wydaje się być przeciwny intuicji, jednak przemawia on do psychologów. C

o więcej, niedawno neurobiolog Antonio Damasio z University of Southern California wykazał, że emocje zaczynają się od objawów, takich jak przyspieszone bicie serca, a potem dopiero pojawia się lęk lub gniew. Damasio nazywa to “pętlą ciała “ - mózg reaguje na to, co dzieje się z ciałem, odbierając sygnały elektryczne z układu nerwowego i chemiczne z naczyń krwionośnych. Tak wiec odczucie podąża za zachowaniem, umysł za ciałem.

W swojej książce „The Face of Emotion”, dr Eric Finzi wyjaśnia, w jaki sposób można wpływać na nastrój zmieniając wyraz twarzy. Wiadomo, że udawany uśmiech potrafi wprowadzić w lepszy nastrój, a udawany wyraz smutku na twarzy zasmuca. Zdaniem Finziego, zajmującego się chirurgią skóry, nasz wyraz twarzy jest wręcz głównym czynnikiem kształtującym nastrój - a co za tym idzie manipulując nim, można ten nastrój zmieniać.

Od kilku lat wprowadza tę ideę w życie, wstrzykując botoks w mięsień marszczący brwi (musculus corrugator supercilii) osób chorych na depresję. Jak twierdzi, taki zabieg przerywa pętlę sprzężenia zwrotnego w mózgu i poprawia nastrój. Zaleca zresztą osobom z depresją, aby starały się wyglądać na szczęśliwe lub tłumiły swoją skłonność do smutnego wyglądu.

Wśród leczonych przez niego pacjentów jest i taki, który cierpiał na ciężką depresje przez 13 lat. Po kuracji metodą Finziego poczuł się o tyle lepiej, że odstawił Prozac. Stan innego, u którego nie skutkowały tradycyjne leki, uległ znacznej poprawie. Lekarz powołuje się także na wyniki badań klinicznych publikowanych przez „Journal of Psychiatric Research”.

Czas i dalsze badania wykażą, czy rzeczywiście można wyleczyć się z depresji dzięki botoksowi. Sam Finzi przyznaje, że zastrzyki botoksu nie eliminują depresji na stałe i muszą być powtarzane co kilka miesięcy.

Biorąc pod uwagę wpływ społecznych interakcji na samopoczucie, możliwe, że antydepresyjny efekt wynika z tego, że otoczenie lepiej reagowało na radośniejszy wygląd. Inna sprawa, że niezdolność do okazywania strachu czy gniewu może mieć niekorzystne następstwa – taka osoba może na przykład wydawać się mniej wiarygodna czy sympatyczna.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także