Ceramika sanitarna – ranking 2018/2019

Ceramika sanitarna – ranking 2018/2019

Ceramika sanitarna – ranking 2018/2019
Źródło zdjęć: © iStock.com
09.01.2019 14:32

Cersanit, Koło, Sanplast, Roca, Duravit – nazwami tych firm sygnowana jest najpopularniejsza w Polsce ceramika sanitarna. Ranking 2018/2019 potwierdza, że bardzo silną pozycję na rynku mają krajowe marki, które zajmują trzy pierwsze miejsca i cieszą się największą rozpoznawalnością wśród konsumentów.

1 miejsce: ceramika sanitarna Cersanit

Ceramika Cersanit dociera do wszystkich państw Unii Europejskiej i poza Europę, ale to w Polsce, czyli na rodzimym rynku, jest najbardziej popularna. Główna siedziba firmy mieści się w Kielcach. Cersanit ma w swojej szerokiej ofercie zarówno kolekcje konceptowe (np. Moduo, City, Crea, Colour, Easy, Smart), jak i pojedyncze elementy wyposażenia łazienki (umywalki, miski WC, bidety, pisuary, wanny). Oprócz ceramiki sanitarnej Cersanit wytwarza meble łazienkowe, armaturę, gotowe elementy konstrukcyjne (postumenty, półpostumenty, obudowy, panele), a także akcesoria takie jak lustra i krzesła prysznicowe. Wanny można dostać w wariancie klasycznym (owalnym i prostokątnym) oraz asymetrycznym, natomiast umywalki są dostępne wersji wiszącej, nablatowej i meblowej. W produkcji wykorzystuje się szereg nowoczesnych technologii, jak np. technologia bezkołnierzowa CleanOn, która ułatwia utrzymywanie łazienki w czystości.

2 miejsce: ceramika sanitarna Koło

Niesłabnącym zaufaniem konsumenci obdarzają również ceramikę Koło, która trafia do polskich domów od 1962 roku. Koło, czyli niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, stała się wręcz stolicą branży ceramicznej w Polsce. Wyrabiane tam elementy wyposażenia nowoczesnej łazienki to przede wszystkim miski WC, pisuary i bidety, wanny, kabiny prysznicowe oraz brodziki. Firma dysponuje również bogatą ofertą mebli łazienkowych i produktów specjalnych dla przedszkoli oraz osób niepełnosprawnych. Stosuje ekologiczne rozwiązania, z systemem oszczędnego spłukiwania wody na czele. Wysoka pozycja ceramiki sanitarnej Koło w rankingu 2018/2019 świadczy nie tylko o dobrej jakości wyposażenia, ale również o tym, że odpowiada ono na potrzeby rynku – idealnie sprawdza się w nieustawnych, małych łazienkach, którymi dysponują posiadacze mieszkań w bloku.

3 miejsce: ceramika sanitarna Sanplast

W ostatnich latach wzrosło znaczenie ceramiki Sanplast. Firma z kujawsko-pomorskiego jako pierwsza w Polsce wprowadziła do sprzedaży kabiny prysznicowe, a obecnie może się pochwalić najbogatszą ofertą brodzików na rynku. W 2018 roku znalazła się wśród finalistów konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Interdyscyplinarnemu jury zaprezentowała kabinę Free Zone D2L(P) z nowoczesnym bezprogowym wejściem i drzwiami wyposażonymi w rolki łożyskowe, które mają zapewniać ciche otwieranie. Sanplast oprócz kabin i brodzików sprzedaje również wanny, umywalki i systemy hydromasażu.

4 miejsce: ceramika sanitarna Roca

Polacy do swoich domów bardzo chętnie wybierają również hiszpańską ceramikę Roca, która jest obecna na światowym rynku już od ponad stu lat. Firma rozpoczęła swoją działalność w fabryce w Gavà pod Barceloną, a w tej chwili działa już w 72 miejscach na świecie, również w Polsce, gdzie znajdują się dwa ważne oddziały produkcyjne (Gliwice i Gryfice). Roca oferuje kompletne wyposażenie łazienek – nie tylko ceramikę, ale również armaturę. Firma jako producent ceramiki sanitarnej w rankingu 2018/2019 znalazła się ze względu na solidność, z której słynie i coraz większą rozpoznawalność na naszym rynku. Cennik ma nieco wyższy niż konkurencyjne firmy w Polsce, jednak użytkownicy chwalą jej produkty ją za odporność na zabrudzenia i zacieki.

5 miejsce: ceramika sanitarna Duravit

Niemiecka firma Duravit ma najdłuższą tradycję spośród wszystkich producentów z rankingu ceramiki sanitarnej 2018/2019. Istnieje już od 200 lat, a za jej znak rozpoznawalnym uznaje się innowacyjność widoczną nie tylko w działaniu urządzeń, ale również w ich designie. Duravit stanął w szranki z Sanplastem, prezentując na konkursie Dobry Wzór miskę toaletową Vero Air z deską sedesową, która wykorzystuje funkcję automatycznego mycia (SensoWash). Produkty marki Duravit (umywalki, wanny, miski WC i bidety, meble łazienkowe) są wykonywane w zgodzie z minimalistycznymi trendami. Purystyczna kolekcja Luv wpisuje się w styl skandynawski, natomiast geometryczna seria DuraSquare jest wprost stworzona do tego, by uzupełniać aranżację łazienki w stylu industrialnym. Ceramika Duravit, pokrywana szkliwem chroniącym przed bakteriami, plasuje się jednak na wyższej półce cenowej, dlatego pod względem popularności wypada słabiej niż wyposażenie innych marek.