Trwa ładowanie...

Chondroityna - działanie, dawkowanie, cena

Chondroityna to związek chemiczny z grupy glikozoaminoglikanów budujący chrząstkę stawową i zapobiegający uszkodzeniom i schorzeniom stawów. Ze względu na swoje działanie, jest też polecana osobom aktywnym fizycznym. Jak stosować chondroitynę? Jaka jest dzienna dawka chondroityny?
Share
Sproszkowaną chondroitynę można dodać np. do koktajlu
Sproszkowaną chondroitynę można dodać np. do koktajluŹródło: iStock.com, Fot: milosradinovic
d6556ww

Chondroityna - działanie

Chondroityna to substancja najczęściej występująca w połączeniu z glukozaminą. Polecana jest głównie osobom zmagającym się z bólami stawów. Dzięki chondroitynie nasz organizm wytwarza proteoglikany, które są odpowiedzialne za produkcję substancji pozakomórkowych (maź) chroniących stawy przed działaniem sił zewnętrznych.

Chondroitynę stosuje się jako lek w przypadku chorób reumatycznych. Leczenie schorzeń stawów za pomocą suplementów z chondroityną pozwala na zahamowanie zmian chorobowych, a nawet całkowite ich cofnięcie. Chondroityna zwiększa wytrzymałość, elastyczność i ruchomość stawów, dlatego też powinny ją przyjmować osoby intensywnie uprawiające sport, głównie podnoszenie ciężarów.

d6556ww

Chondroityna - dawkowanie

Chondroitynę można kupić w wielu formach m.in. w proszku lub tabletkach. Sproszkowaną chondroitynę można rozpuścić w wodzie lub dodać do różnych potraw czy koktajli. Chondroitynę należy przyjmować trzy razy na dobę wraz z posiłkiem.

Łączna dzienna dawka glukozaminy powinna wynosić od 900 do 1500 mg. Wybierając preparaty z chondroityną na receptę, mamy pewność, że produkty te zawierają standaryzowaną ilość substancji leczniczej. Jeżeli decydujemy się na suplementy diety, musimy mieć świadomość, że zawierają one mniej chondroityny niż leki.

Chondroityna - skuteczność

Badania przeprowadzone w 2010 roku, mające na celu sprawdzenie, czy chondroityna ma działanie przeciwbólowe, udowadniają, że substancja ta nie łagodzi dolegliwości bólowych w zaawansowanych stadiach chorobowych, np. zwyrodnienia stawów. Nie badano profilaktycznego wykorzystania chondroityny w celu zwiększenia produkcji mazi przy jej niedoborze.

d6556ww

Osoby, które mają wątpliwości co do działania i stosowania chondroityny, powinny przed zakupem leku lub suplementu diety skonsultować się z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać najlepszy preparat, a także może zlecić konieczne badania. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe stawów można zmniejszyć nie tylko lekami, ale także poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną i zabiegi rehabilitacyjne.

Chondroityna - cena

W sprzedaży dostępne są produkty zawierające samą chondroitynę, chondroitynę z glukozaminą, chondroitynę z kwasem hialuronowym, chondroitynę z kolagenem, chondroitynę z witaminą C lub imbirem.

W aptekach stacjonarnych lub internetowych najczęściej kupić można chondroitynę połączoną z glukozaminą. Koszt takiego produktu to ok. 65 zł. Cena chondroityny w proszku to ok. 160 zł. Ceny chondroityny połączonej z witaminą C lub kwasem hialuronowym zaczynają się od 20 zł. Warto pamiętać, że leki przepisane przez lekarza mogą mieć inne ceny niż suplementy diety dostępne nie tylko w aptekach.

d6556ww

Podziel się opinią

Share
d6556ww
d6556ww