FitnessChondroityna - działanie, dawkowanie, cena

Chondroityna - działanie, dawkowanie, cena

Chondroityna - działanie, dawkowanie, cena
Źródło zdjęć: © iStock.com | milosradinovic

15.11.2018 11:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chondroityna to związek chemiczny z grupy glikozoaminoglikanów budujący chrząstkę stawową i zapobiegający uszkodzeniom i schorzeniom stawów. Ze względu na swoje działanie, jest też polecana osobom aktywnym fizycznym. Jak stosować chondroitynę? Jaka jest dzienna dawka chondroityny?

Chondroityna - działanie

Chondroityna to substancja najczęściej występująca w połączeniu z glukozaminą. Polecana jest głównie osobom zmagającym się z bólami stawów. Dzięki chondroitynie nasz organizm wytwarza proteoglikany, które są odpowiedzialne za produkcję substancji pozakomórkowych (maź) chroniących stawy przed działaniem sił zewnętrznych.

Chondroitynę stosuje się jako lek w przypadku chorób reumatycznych. Leczenie schorzeń stawów za pomocą suplementów z chondroityną pozwala na zahamowanie zmian chorobowych, a nawet całkowite ich cofnięcie. Chondroityna zwiększa wytrzymałość, elastyczność i ruchomość stawów, dlatego też powinny ją przyjmować osoby intensywnie uprawiające sport, głównie podnoszenie ciężarów.

Chondroityna - dawkowanie

Chondroitynę można kupić w wielu formach m.in. w proszku lub tabletkach. Sproszkowaną chondroitynę można rozpuścić w wodzie lub dodać do różnych potraw czy koktajli. Chondroitynę należy przyjmować trzy razy na dobę wraz z posiłkiem.

Łączna dzienna dawka glukozaminy powinna wynosić od 900 do 1500 mg. Wybierając preparaty z chondroityną na receptę, mamy pewność, że produkty te zawierają standaryzowaną ilość substancji leczniczej. Jeżeli decydujemy się na suplementy diety, musimy mieć świadomość, że zawierają one mniej chondroityny niż leki.

Chondroityna - skuteczność

Badania przeprowadzone w 2010 roku, mające na celu sprawdzenie, czy chondroityna ma działanie przeciwbólowe, udowadniają, że substancja ta nie łagodzi dolegliwości bólowych w zaawansowanych stadiach chorobowych, np. zwyrodnienia stawów. Nie badano profilaktycznego wykorzystania chondroityny w celu zwiększenia produkcji mazi przy jej niedoborze.

Osoby, które mają wątpliwości co do działania i stosowania chondroityny, powinny przed zakupem leku lub suplementu diety skonsultować się z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać najlepszy preparat, a także może zlecić konieczne badania. Warto jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe stawów można zmniejszyć nie tylko lekami, ale także poprzez zdrową dietę, aktywność fizyczną i zabiegi rehabilitacyjne.

Chondroityna - cena

W sprzedaży dostępne są produkty zawierające samą chondroitynę, chondroitynę z glukozaminą, chondroitynę z kwasem hialuronowym, chondroitynę z kolagenem, chondroitynę z witaminą C lub imbirem.

W aptekach stacjonarnych lub internetowych najczęściej kupić można chondroitynę połączoną z glukozaminą. Koszt takiego produktu to ok. 65 zł. Cena chondroityny w proszku to ok. 160 zł. Ceny chondroityny połączonej z witaminą C lub kwasem hialuronowym zaczynają się od 20 zł. Warto pamiętać, że leki przepisane przez lekarza mogą mieć inne ceny niż suplementy diety dostępne nie tylko w aptekach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także