UrodaCo to jest kolagen i do czego jest potrzebny?

Co to jest kolagen i do czego jest potrzebny?

Co to jest kolagen i do czego jest potrzebny?
Źródło zdjęć: © iStock.com | VLG
15.08.2018 11:17, aktualizacja: 10.03.2019 11:41

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej, odpowiadającym za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Wraz z upływem lat nasz organizm produkuje go coraz mniej, co skutkuje postępującymi procesami starzenia się skóry. Utracie kolagenu można częściowo zapobiec. Jak?

Czym jest kolagen?

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, które stanowi podstawowy budulec ścięgien. Charakteryzuje się on bardzo dużą odpornością na rozciąganie. Kolagen odpowiada również za gęstość, jędrność i elastyczność skóry.

Jego ubytek skutkuje starzeniem się skóry - powstawaniem zmarszczek i utratą elastyczności. Z tego powodu kolagen nazywany jest także białkiem młodości. Stopniowe zatracanie zdolności do produkcji włókien kolagenowych może skutkować również powstawaniem cellulitu i wypadaniem włosów.

Ważniejszą właściwością kolagenu jest ochrona narządów wewnętrznych przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kosmetyki z kolagenem - właściwości

Już po przekroczeniu 25. roku koncerny farmaceutyczne zalecają stosować kosmetyki z kolagenem. W aptekach, drogeriach i sklepach internetowych dostępne są preparaty z czystym kolagenem, które występują w formie skondensowanego płynu lub tabletek. Stosowanie tego typu środków jest najlepszym sposobem na poprawę kondycji swojej skóry - dzięki temu możemy znacznie opóźnić proces starzenia się skóry.

Czysty kolagen polecany jest również osobom, które zmagają się z trądzikiem, łojotokiem i różnego typu bliznami (m.in. potrądzikowymi). Kosmetyki z kolagenem dobrze sprawdzą się do pielęgnacji skóry wrażliwej, skóry naczyniowej i skóry atopowej. Z powodzeniem mogą je stosować również osoby, które walczą z cellulitem i z rozstępami.

Co istotne, kolagen można odnaleźć w wielu różnych kosmetykach m.in. w odżywkach do włosów, balsamach do ciała oraz kremach do twarzy.

Kolagen a dieta

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale duże znaczenie w opóźnieniu procesów starzenia się skóry ma odpowiednio zbilansowana dieta. Kolagen obecny jest w wielu różnych produktach spożywczych m.in. w galaretkach, gęstych zupach, kościach i podrobach.

Kolagenowe zabiegi kosmetyczne

Osobom, które zmagają się z głębokimi zmarszczkami, polecane są profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Jednym z nich są zastrzyki z kolagenu, które pomagają zniwelować zmarszczki na kilka miesięcy.

Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest metoda termicznego uszkadzania włókien kolagenowych, która polega na podrażnianiu włókien kolagenowych w celu pobudzenia ich do produkcji kolagenu. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać efekt liftingu.

Skuteczna może być również terapia kwasem pomlekowym, której celem jest również pobudzenie włókien do wzmożonej produkcji kolagenu.