GwiazdyCzy obraźliwe nazwisko to problem?

Czy obraźliwe nazwisko to problem?

Czy obraźliwe nazwisko to problem?

13.05.2008 09:46, aktual.: 28.05.2010 20:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Imię i nazwisko to dane, które w pewnym stopniu nas kształtują, wpływają na to jak postrzega nas otoczenie, ponieważ pewne nazwy własne są silnie nacechowane i wzbudzają rozmaite emocje. Najważniejsze jest to, żebyśmy my sami je lubili, dobrze się z nimi czuli, ponieważ używamy ich przecież na każdym kroku. Co natomiast zrobić w sytuacji, kiedy nasze imię lub nazwisko nam się wyjątkowo nie podoba?

Imię i nazwisko to dane, które w pewnym stopniu nas kształtują, wpływają na to jak postrzega nas otoczenie, ponieważ pewne nazwy własne są silnie nacechowane i wzbudzają rozmaite emocje. Najważniejsze jest to, żebyśmy my sami je lubili, dobrze się z nimi czuli, ponieważ używamy ich przecież na każdym kroku. Co natomiast zrobić w sytuacji, kiedy nasze imię lub nazwisko nam się wyjątkowo nie podoba?

Zmienić imię

Zdarza się, że rodzice nadadzą nam oryginalne, nietypowe imię, które jest przyczyną niemiłych sytuacji, przykrości ze strony środowiska. Często też staroświeckie imiona nie są lubiane i młode osoby nie czują się z nimi dobrze. W takich sytuacjach wiele osób przedstawia się znajomym, podając ksywę albo też zupełnie inne imię. „Nigdy nie podobało mi się moje imię - Ryszard.

Od dziecka przedstawiałem się wszystkim jako Janek - bo takie mam drugie imię - i tak już zostało. Ryszardem jestem tylko w dokumentach” - mówi czterdziestoletni Sopocianin. Wszyscy znajomi znają go jako Jana, mało kto wie, jak naprawdę się nazywa. Zabawne, a czasem też i kłopotliwe sytuacje zdarzają się u niego w pracy, gdzie koledzy są przekonani, że Jan to jego prawdziwe imię i czasem myślą, że osoby szukające Ryszarda, zwyczajnie pomyliły imiona.

Problematyczne nazwisko

Z nazwiskiem natomiast jest już większy problem. Po pierwsze może ono nie tylko nam się nie podobać, ale dodatkowo być obraźliwe albo wręcz wulgarne. Jedni są mocno związani ze swoim nazwiskiem rodowym, z historią swojej rodziny a inni wstydzą się przedstawić obcym. Oczywiście najbardziej na tym cierpią dzieci, ponieważ ich rówieśnicy potrafią być bezlitośni i wykorzystać to jako pretekst to złośliwych żartów.

Śmieszne, brzydkie i wulgarne

Nazwiska, które najczęściej stanowią problem dla ich właścicieli to przede wszystkim wszystkie słowa wulgarne, śmieszne, obraźliwe i o konotacjach seksualnych. Kolejną grupą takich nazwisk są te, które są nazwami części ciała lub też konkretnych przedmiotów oraz zwierząt. Są też nazwiska, które mogą przysporzyć problemów w danym momencie historycznym. Posiadanie takiego samego nazwiska, jak ktoś znany, albo jak osoba skompromitowana w społeczeństwie, może być źródłem nieprzyjemności.

Akceptować całego siebie

Psychologowie podkreślają, jak ważna dla równowagi psychicznej jest akceptacja całego siebie a przecież imię i nazwisko są nierozłącznymi elementami wpływającymi na osobowość każdego człowieka. Mogą one być źródłem wielu kompleksów, przyczyną niemiłych sytuacji, powodem stresu i braku pewności siebie. Wiele osób niepotrzebnie męczy się i pogłębia swoje kompleksy. Problem z kłopotliwym imieniem lub nazwiskiem na szczęście można rozwiązać.

Jak temu zaradzić?

Polskie prawo przewiduje możliwość zmiany zarówno imienia jak i nazwiska. W tym calu należy złożyć w urzędzie specjalne wnioski. Wymagane są do tego liczne dokumenty oraz przede wszystkim uzasadnienie. Takie wnioski są rozpatrywane indywidualnie przez odpowiednich urzędników. Każdy ma możliwość złożenia takiego wniosku, prosząc o ustalenie pisowni imienia lub nazwiska, lub też o ustalenie ich brzmienia.

Poważna decyzja

Taka decyzja nie może jednak być zbyt pochopnie podjęta. Dotyczy to przede wszystkim nazwiska. Pociąga to za sobą wiele konsekwencji. Jeśli przyczyną chęci zmiany jest chęć odcięcia się od rodziny, bądź wyzbycia się szeroko rozumianych kompleksów, warto najpierw skonsultować się z psychologiem, który pomoże ci ocenić czy to na pewno nazwisko stanowi źródło problemów i czy jego zmiana przyniesie pozytywne rezultaty.

Pamiętaj też, że wraz z nazwiskiem dziedziczysz pewną historię, której częścią też przecież dzięki temu jesteś. Gdy posiadasz dzieci, sytuacja dodatkowo się komplikuje. Jeśli jednak jesteś przekonana, że posiadanie nowego nazwiska łatwi ci życie, pozwoli poczuć się lepiej i wyzbędziesz się dzięki temu kompleksów, taka zmiana jest jak najbardziej wskazana.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także