wp
Gwiazdy
11-05-2008 (11:11)

Kto płaci na randce?

Dawniej nie było z tym problemów. To mężczyzna zapraszał kobietę i płacił zarówno za siebie, jak i za nią. Wynikało to nie tylko z zasad savoir-vivre’u, ale i faktu, iż kobiety w zamierzchłych czasach własnych pieniędzy po prostu nie miały... Dzisiejsze czasy są jednak zupełnie inne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto płaci na randce?

Dawniej nie było z tym problemów. To mężczyzna zapraszał kobietę i płacił zarówno za siebie, jak i za nią. Wynikało to nie tylko z zasad savoir-vivre’u, ale i faktu, iż kobiety w zamierzchłych czasach własnych pieniędzy po prostu nie miały... Dzisiejsze czasy są jednak zupełnie inne.

Dziś wszystko się zmienia. Często to panie zarabiają więcej, są bardziej pewne siebie, nie czekają na mężczyznę i pierwsze wychodzą z inicjatywą randki. Czy to oznacza, że mają też płacić za partnera w restauracji czy kawiarni? Wiele par ma z tym problem i nie potrafi dojść do porozumienia. On chce płacić, bo wydaje mu się, że taki jest jego obowiązek, jej jest z tego powodu głupio. Albo inaczej – on twierdzi, że skoro obydwoje zarabiają, to każdy niech płaci za siebie, ale ona wolałaby, by zgodnie z dawną tradycją to mężczyzna płacił w restauracji.

wp

- Mój mąż zawsze płacił za nas obydwoje. I nigdy nie pozwolił mi, żebym to ja regulowała rachunki w restauracjach. To mi się nawet podobało, szczególnie, że był przy tym bardzo szarmancki, podawał płaszcz, otwierał drzwi do samochodu... Teraz, jak jesteśmy małżeństwem i zdarza się, że chcę zapłacić, bo akurat ja mam pieniądze, to mąż bierze mój portfel i płaci, bo uważa, że to by mi uwłaczało! To jest śmieszne, ale jednocześnie bardzo sympatyczne - opowiada Marysia, anglistka w jednej z gdańskich szkół. Uważa, że skoro mężowi tak jest przyjemniej i łatwiej, to czemu nie, chociaż z drugiej strony, jest to zabawne i nie zawsze rozumie tę męską dumę.

Mężczyźni lubią być rycerzami swoich pań, czują się lepiej i pewniej, gdy mogą zapewnić im wszystko, łącznie z wyjściem do restauracji. Dlatego płacą za swoje kobiety, czy są one narzeczonymi czy żonami czy po prostu koleżankami. Tak zostali wychowani i nie uważają, by był sens w naruszaniu tradycji.

WALKA PŁCI

FITNESSOWE PRAWDY I MITY

wp

POLACY SĄ UZALEŻNIENI OD ZRZĘDZENIA?

Czują się lepiej, gdy to oni regulują rachunki w restauracji. - Wszyscy wiedzą, że to ja płacę, że mam pieniądze, że stać mnie na wyjście do drogiej restauracji. To też trochę snobistyczne, ale za to, jakie przyjemne - śmieje się Marcin, student prawa.

Nie wszyscy jednak mają takie podejście. Wielu (szczególnie wśród młodszego pokolenia panuje takie przekonanie) uważa, że skoro panie walczą o równouprawnienie, to niech ono będzie w każdej sferze życia. I nie widzą nic dziwnego w fakcie, że to partnerka płaci za ich piwo czy kolację. Spora część par hołduje zasadzie, że „kto zaprasza, ten płaci” i gdy to kobieta wyciąga portfel, mężczyzna nie czuje się upokorzony.

Chociaż coraz częściej w płaceniu za wspólny obiad panuje równy podział, to wiele kobiet woli by to mężczyzna był „sponsorem” wspólnego wyjścia. Szczególnie gdy to on jest inicjatorem randki i on zaprasza, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Panie chcą czuć się jak damy, a damy wszak nie płacą rachunków! - Zawsze płaci chłopak, nigdy ja. Nie dlatego, że nie mam pieniędzy, ale dlatego, że tak zostałam wychowana i uważam, że tak po prostu wypada. - Pisze na forum internetowym Agnes.

wp

Niektóre panie mają jednak zgoła odmienne zdanie. Twierdzą, że to, by facet płacił za ich kolację jest nie do przyjęcia. - Skoro zarabiam, to płacę za siebie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której jakiś mężczyzna płaci za mnie rachunek. Jeśli wychodzę z kimś na obiad, to dzielimy koszty według tego, co kto zjadł. Czułabym się strasznie, gdyby to on miał płacić. Z jakiej racji? - mówi Joasia, studentka psychologii.

Kto więc płaci na randce? Chociaż wciąż często panuje przekonanie iż to mężczyzna musi być fundatorem wyjść do restauracji czy kina, coraz częściej także w tą dziedzinę życia wkrada się równouprawnienie. Panie płacą za siebie, ale i za swoich partnerów i nikt się temu już nie dziwi. Najważniejsze by wszystko odbywało się zgodnie z zasadami i chęciami obydwu stron!

WALKA PŁCI

FITNESSOWE PRAWDY I MITY

wp

POLACY SĄ UZALEŻNIENI OD ZRZĘDZENIA?

Polub WP Kobieta
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp