Trwa ładowanie...
d332wcp

Domowa siłownia

Nadmiar pracy, życie w ciągłym biegu i brak czasu na przyjemności, to obecnie standard. Nic dziwnego, że często rezygnujemy z uprawiania sportów i regularnych odwiedzin na basenie czy siłowni. W konsekwencji zaczynamy narzekać na bóle kręgosłupa, karku i stawów, skóra traci jędrność i nierzadko przybywa nam dodatkowych kilogramów. A przecież można ćwiczyć w domu. Oto kilka porad, jak urządzić domową siłownię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domowa siłownia
(Jupiterimages)
d332wcp

Nadmiar pracy, życie w ciągłym biegu i brak czasu na przyjemności, to obecnie standard. Nic dziwnego, że często rezygnujemy z uprawiania sportów i regularnych odwiedzin na basenie czy siłowni. W konsekwencji zaczynamy narzekać na bóle kręgosłupa, karku i stawów, skóra traci jędrność i nierzadko przybywa nam dodatkowych kilogramów. A przecież można ćwiczyć w domu. Oto kilka porad, jak urządzić domową siłownię.

1. Wydziel określoną ilość miejsca

Organizacja domowej siłowni w pierwszej kolejności wymaga wydzielenia specjalnego miejsca lub pomieszczenia do ćwiczeń. Jeżeli mieszkamy w domu, nie sprawi nam to problemu. W przypadku niedużych mieszkań może stanowić to poważną przeszkodę – wówczas ilość sprzętu musimy ograniczyć do niezbędnego minimum. Zanim postawimy w domu bieżnię, atlas czy orbitreka, warto wygłuszyć podłogę specjalnymi matami.

Atlas
Atlas jest przyrządem do treningu siłowego. Ćwicząc regularnie na atlasie kształtujemy niemal wszystkie partie mięśniowe (m.in. mięśnie klatki piersiowej, grzbietu, barków, bicepsy). Pamiętajmy, że zajmuje on sporo miejsca. Cena: 700-10 000 zł.

Rower treningowy
Regularny trening na rowerze stacjonarnym pozwala wyćwiczyć i ukształtować mięśnie łydek, ud i pośladków. Najtańsze rowery mechaniczne możemy kupić już za 100-150 zł. Posiadają one regulacje obciążenia oraz mini-komputer pokazujący m.in. ilość przejechanych kilometrów, spalonych kalorii, czas i prędkość jazdy. Przy najtańszych modelach nie należy jednak sugerować się wyświetlanymi informacjami - są one najczęściej błędne. Rowery magnetyczne posiadają koło zamachowe i wyższą cenę, od 300 do 700 zł. Wyposażone są także w komputer, który przy droższych modelach potrafi wskazać np. częstotliwość pedałowania, pomiar pulsu (klips zakładany na ucho), całkowite zużycie energii, a także posiadają szereg programów treningowych dostosowanych m.in. do wzrostu i wagi.

* Bieżnia*
Doskonały sprzęt dla osób mających pracę siedzącą. Na bieżni można spacerować, truchtać i biegać – wszystko to jest uzależnione od kondycji i indywidualnych upodobań. Bieżnie elektryczne można kupić już za 400-500 zł, warto jednak zainwestować w model, którego cena zaczyna się od 2 tysięcy złotych. Co daje trening na bieżni? Znakomicie rzeźbi mięśnie łydek, ud i pośladków, a także pozwala szybko spalić nadmiar tłuszczu.

Orbitrek
Jedno z najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń, które upodobały sobie zwłaszcza kobiety. Regularny trening na orbitreku pozwala wyrzeźbić mięśnie nóg, pośladków, barków, ramion, klatki piersiowej, dodatkowo wzmacnia mięśnie kręgosłupa i nie obciąża stawów. Do wyboru mamy trzy rodzaje orbitreków: mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Orbitrek mechaniczny kupimy już za 300-400 zł, magnetyczny za ok. 800-1500 zł, a elektromagnetyczny za 1200 - 5000 zł.

Stepper
To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwoli ukształtować mięśnie nóg i pośladków. Ćwiczenia na stepperze porównywane są do wchodzenia i schodzenia za schodów, istnieją także steppery „skrętne” pracujące w dwóch płaszczyznach: góra – dół i na zewnątrz – do środka.
Ćwicząc na stepperze wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy, wydolność organizmu, pozbywamy się tkanki tłuszczowej i cellulitu. Ceny tego urządzenia rozpoczynają się już od 100 zł, za najdroższe modele przyjdzie nam zapłacić ok. 2000 zł.

2. „Zdrowy” trening

d332wcp

Bardzo często zdarza się, że osoba której mięśnie są kompletnie zastane, a kondycja „kuleje” rozpoczyna intensywny trening na najwyższym obciążeniu i po kilku minutach pada wyczerpana, a na drugi dzień nie może podnieść się z łóżka z powodu zakwasów. Osoby, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły na profesjonalnym sprzęcie, powinny zasięgnąć porady wykwalifikowanego trenera. Początkujący powinni w taki sposób dozować sobie czas i intensywność ćwiczeń, aby zbytnio nie obciążać mięśni i stawów. Wraz z każdym tygodniem długość treningu można zwiększać, np. o kilka minut.

Ćwicząc pamiętajmy o piciu wody niegazowanej, która nie tylko gasi pragnienie, ale również zwiększa wydolność organizmu. Podczas każdego treningu wypijajmy co najmniej 0,5 litra wody.

3. Dodatki

Aby ćwiczenia szybko się nie znudziły, wyposażmy domową siłownię w sprzęt muzyczny. Nie zapominajmy także o „tradycyjnym wyposażeniu”, jak na przykład stara i poczciwa skakanka, piłka gimnastyczno-rehabilitacyjna, hantle czy taśmy.

* BIZNES W TRAMPKACH*

d332wcp

Podziel się opinią

Share

d332wcp

d332wcp