Firany balkonowe - jakie wybrać?

Firany balkonowe - jakie wybrać?

Firany balkonowe - jakie wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | poplasen
04.09.2018 10:39

Wybór firan balkonowych powinien być przemyślany. Muszą być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Odpowiednie firany pozwolą na udekorowanie okna, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie prywatności czy ułatwieniu meblowania pomieszczeń.

Rodzaje firan idealnych do okna balkonowego

Istnieją różne okna balkonowe, a do każdego z rodzajów można dopasować odpowiednie firany balkonowe. W dawnym budownictwie popularne były pojedyncze drzwi na balkon połączone z dwu- lub trzyczęściowymi oknami. W kolejnych latach budownictwo mieszkalne zaczęło wprowadzać szerokie, dwuczęściowe drzwi balkonowe. Dziś zdarza się, że okna stanowią znaczną część ściany zewnętrznej.

Producenci firan wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów, proponując gotowe firany balkonowe, które nie tylko dopasowane są do szerokości okna, ale również do jego zróżnicowanej długości, jeśli drzwi balkonowe połączone są z oknem. W tym przypadku sprawdzić mogą się firanki krótkie. W tradycyjnych wnętrzach można postawić na ozdobne firany stylizowane na lambrekiny. Z kolei w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu odpowiednie okażą się najpewniej firany panelowe.

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby w drzwiach balkonowych zawiesić firanki metrażowe. Będą one miały równą długość i sprawdzą się między innymi wtedy, gdy pod oknem przy drzwiach balkonowych znajduje się kaloryfer. Skutecznie go zamaskują, zwłaszcza gdy są wzorzyste.

Sposoby zawieszania firanek balkonowych

Wybierając odpowiednie firany balkonowe, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest sposób zakładania firanki.

Ogromną zaletą gotowych firan jest to, że wyposażone są często w elementy ułatwiające upinanie. Chodzi o balkonowe firany z przelotkami oraz z szelkami. Oczywiście, żeby ułatwienia te zdały egzamin, trzeba mieć karnisz odpowiedniej grubości, na którym oczka będą swobodnie się poruszać.

Balkonowe firanki na metry pozbawione są niestety takich udogodnień. Warto jednak kupić taśmę ściągającą i oddać firankę do zakładu krawieckiego do wszycia. Dzięki temu lepiej będzie się układać, a upinanie stanie się i wiele łatwiejsze.

Materiał na firany balkonowe

Okna balkonowe mają to do siebie, że odsłaniają sporą część wnętrza. To szczególnie męczące, gdy balkon znajduje się na poziomie ulicy lub w niewielkiej odległości od kolejnego bloku. Dlatego właśnie warto wybrać odpowiednią firankę balkonową, która nieco zasłoni pomieszczenie. Frany szyte są z wielu materiałów, między innymi:

  • firany balkonowe z woalu – jest to materiał dość gęsty, dlatego skutecznie zasłania wnętrze, przy tym jednak pochłania sporo światła,
  • firanka z organzy – gładką należy pracować i jest dość przejrzysta, jednak ta krepowana zatrzymuje ciekawskie spojrzenia oraz nie wymaga ingerencji żelazka, organtyna jest delikatnie błyszcząca,
  • firanki z tiulu – wymagają pracowania, są przejrzyste i delikatne, dozę prywatności zapewnią jednak tiulowe balkonowe firany z gipiurą, która utworzy wzór zagęszczający firanę,
  • firany z żakardu – najbardziej tradycyjne, niemnące, przejrzyste, ale dyskretne, idealny wybór do klasycznych wnętrz.