Firany krótkie - zalety, aranżacje

Firany krótkie - zalety, aranżacje
Źródło zdjęć: © iStock.com | KatarzynaBielasiewicz

03.09.2018 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tam, gdzie długie firanki stają się niewygodne, zadanie specjalne podejmą firany krótkie. Przy akompaniamencie zasłonek lub zazdrostek stworzą ciepły, przytulny klimat w pomieszczeniach o zróżnicowanym charakterze. Oto kilka pomysłów na krótkie firany w każdym domu.

Gdzie zawiesić krótkie firany?

Firany krótkie będą idealnym rozwiązaniem tam, gdzie długa firana jest niepotrzebna lub niewygodna. Sprawdzą się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

Pierwszym miejscem w domu, gdzie firana krótka zda egzamin, będzie kuchnia. Zwłaszcza jeśli okno znajduje się przy blacie, wolnostojącej szafce albo stole kuchennym. Wygoda polega na tym, że firanka się nie brudzi, ocierając się przy powiewach wiatru o meble i sprzęty. Poza tym, gdy okno znajduje się blisko kuchenki, nie ma ryzyka zajęcia się ogniem. Krótkie firanki do kuchni łatwo jest okiełznać, upinając je po bokach lub związując na środku.

Krótkie firany sprawdzą się niekiedy także w salonie. Stanie się tak, gdy przestrzeń pod oknem zajmuje komoda lub sofa. Z krótkich firan do salonu lepiej jednak zrezygnować, jeśli we wspomnianym miejscu znajduje się grzejnik, inny niż ozdobny, ponieważ długa firanka dyskretnie do zakryje. Podobnie będzie z innymi pomieszczeniami w domu. Dla przykładu krótkie firany do sypialni to rozwiązanie idealne, gdy pod oknem znajduje się siedzisko albo zasłaniający przestrzeń mebel.

Nie trudno również nie wymienić zalet krótkich firan w pokoju dziecięcym. Maluchy mają w naturze przesuwanie pojemników i pudeł na zabawki po podłodze, rzucanie pluszakami czy nadeptywanie na długie firanki. Zatem roztropni rodzice, zamiast za każdym razem poprawiać zerwane firanki, postawią na te krótkie.

Jak wybrać krótkie firanki?

Wybór krótkich firanek powinien zależeć od kilku czynników. Pierwszy z nich to wymiary odpowiadające rozmiarom okna, drugi natomiast to sposób zawieszania dopasowany do rodzaju karnisza. Trzeci czynnik to dobór stylu firanki krótkiej do charakteru pomieszczenia.

Przyjąć można, że firanka powinna być około 2 razy szersza niż szerokość okna. Wartość ta jest jednak umowna, bo natężenie firanki powinno odpowiadać gustom domowników. Również styl firanek jest kwestią indywidualną. Znaleźć można bowiem firany krótkie z woalu, z gipiurą, kolorowe czy z motywami dziecięcymi.

Jeśli zaś chodzi o sposób zawieszania, to producenci krótkich firan pozostawiają szeroki ich wybór. W sklepach znaleźć można tradycyjne firany krótkie albo te z wszytą taśmą ze ściągaczem. Poza tym do najnowocześniejszych karniszy dobrać można firany krótkie na przelotkach, czyli kółkach. Bez kłopotu panie domu znajdą także wygodne w zakładaniu firany krótkie na szelkach.

Akcesoria do krótkich firan

Na krótkie firany w kuchni, której okna wychodzą nisko na ulicę, domownicy często wybierają te mleczne, nieco gęstsze, które zapewniają więcej prywatności. Świetnym akcesorium do krótkiej firany jest zazdrostka, czyli króciutka firaneczka montowana w dolnej połowie okna.

W salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym do krótkich firan warto dobrać dekoracje okienne takie jak zasłonki i lambrekiny, grube lub prześwitujące, w zależności od tego, ile światła ma wpadać do pomieszczenia.