Jak wyczyścić kaloryfer wewnątrz?
Zarówno dom, jak i mieszkanie w bloku należy odpowiednio przygotować do sezonu grzewczego. Wymaga to sprawdzenia stanu instalacji grzewczej, a także uszczelnienia drzwi i okien. Ważnym elementem tych przygotowań jest również czyszczenie kaloryferów — nie tylko z zewnątrz, ale także wewnątrz. Ze względu na konstrukcję grzejników wiele osób nie ma pojęcia, jak się za to zabrać. Istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów na czyszczenie kaloryferów wewnątrz.
01.06.2018 | aktual.: 19.10.2018 12:34
Czyszczenie kaloryfera żeberkowego
Dobór właściwej i najlepszej metody czyszczenia grzejnika uzależniony jest przede wszystkim od jego typu. Zdecydowanie najtrudniej jest w przypadku kaloryferów żeberkowych. Do czyszczenia takiego grzejnika należy wyposażyć się w specjalną szczotkę do kaloryferów (opcjonalnie może być szczotka do butelek), a także ściereczkę z mikrofibry lub z bawełny.* Szczotka do czyszczenia grzejników charakteryzuje się płaską powierzchnią z mikrowłókien, dzięki czemu z łatwością mieści się pomiędzy dwoma żeberkami kaloryfera. Oprócz tego, że dobrze radzi sobie z usuwaniem brudu, to także działa antystatycznie — przyciąga kurz, a jednocześnie zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Opcjonalnie można wykorzystać szczotkę do czyszczenia butelek. Jednakże w przypadku wyboru drugiej opcji należy liczyć się z tym, że nie poradzi sobie ona tak dobrze, jak specjalistyczna szczotka do czyszczenia kaloryferów. Nieco łatwiejszym sposobem na czyszczenie kaloryfera żeberkowego* jest odkurzanie. Decydując się na tą metodę warto pamiętać o tym, że odkurzacz może nie usunąć całego kurzu, dlatego też dla całkowitej pewności zaleca się dodatkowo użyć także szczotki do czyszczenia kaloryferów.
Czyszczenie grzejnika panelowego
Czyszczenie grzejnika panelowego jest nieco łatwiejsze niż czyszczenie kaloryfera żeberkowego. Jednakże wymaga ono tyle samo cierpliwości i staranności. Podstawą w dokładnym czyszczeniu grzejnika panelowego jest wcześniejsze zdemontowanie górnej kratki (tzw. grilla) i osłon bocznych. Nie wymaga to siły i specjalnych umiejętności — zwykle grzejniki panelowe mocowane są na zatrzaskach, jednakże czasami dodatkowo przykręcane są one na dwie duże śruby. Po zdjęciu osłon można spokojnie zabrać się za dokładne czyszczenie kaloryfera. W tym celu należy wyposażyć się w kilka ściereczek z mikrofibry oraz płyn do czyszczenia grzejników (w tej roli najlepiej odnajdzie się zwykły płyn do naczyń).
Zdecydowanie najłatwiejsze jest czyszczenie grzejnika łazienkowego. Jednakże w tym przypadku należy dobrać środki tak, by nie uszkodzić warstwy antykorozyjnej grzejnika. Z całą pewnością nie należy używać środków o właściwościach silnie dezynfekujących na bazie alkoholu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są płyny do naczyń, które dobrze radzą sobie z większością zabrudzeń. Przed ich użyciem warto przetrzeć kaloryfer suchą ściereczką z mikrofibry (najlepiej lekko zwilżoną płynem do usuwania kurzu).