UrodaJak poznać swój typ cery?

Jak poznać swój typ cery?

Jak poznać swój typ cery?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
29.10.2009 10:50, aktualizacja: 06.06.2010 23:30

Poznanie typu cery jest pierwszym krokiem, jaki trzeba uczynić zanim zdecydujemy się na świadomą pielęgnację skóry. Bez tego nie mamy szans na dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Trzeba bowiem pamiętać, że stosowanie niewłaściwych dla nas specyfików może powodować pogorszeniem stanu skóry.

Poznanie typu cery jest pierwszym krokiem, jaki trzeba uczynić zanim zdecydujemy się na świadomą pielęgnację skóry. Bez tego nie mamy szans na dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Trzeba bowiem pamiętać, że stosowanie niewłaściwych dla nas specyfików może powodować pogorszeniem stanu skóry.

Zdefiniowanie typu cery może być trudne. Rodzajów skóry jest kilka, do tego każda z nich może być skórą wrażliwą. Na nasz typ cery wpływają geny, wiek i choroby, czasami też leki jakie przyjmujemy. Wiedza na temat rodzaju i stanu skóry jest o tyle istotna, że pozwala na dobranie nie tylko odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ale też makijażu. Inne podkłady i pudry sprawdzą się na cerze suchej, a inne na tłustej.

Zazwyczaj nasze niezadowolenie z kosmetyku wynika nie z jego kiepskiej jakości, ale zbyt pochopnego wyboru (do typu cery). Nie ma szans aby najlepszy i najdroższy kosmetyk stworzony do cery bardzo suchej, zadowolił posiadaczkę skóry tłustej i odwrotnie. Często więc, właśnie dlatego wydane pieniądze na kosmetyk nie idą w parze z satysfakcją. Zakup kosmetyku powinien być świadomy.

Test na typ cery:

Dokładnie oczyść twarz, niech nie będzie na niej resztek żadnych kosmetyków, następnie umyj twarz wodą i osusz ręcznikiem. Odczekaj 30 minut do godziny, aby cera doszła do naturalnego dla siebie stanu.

Efekt?

Cera normalna jest w równowadze, nie daje uczucia ściągania, ani nadmiernie się nie przetłuszcza. Jeśli twoja skóra robi wrażenie „za ciasnej”, ściąga się, lub łuszczy jesteś posiadaczką cery suchej.

Następnie przyłóż skóry czystą chusteczkę higieniczną. Dociśnij ją do czoła i brody. Zobacz czy widoczne są na niej tłuste plamki. W ostatnim etapie dociśnij chustkę czystym miejscem do policzków. Jeśli zauważysz tłuste ślady wytworzonego przez skórę tylko na czole i brodzie masz cerę mieszaną. Jeśli przetłuszczona była cała twarz, łącznie z policzkami, masz cerę tłustą. Cera sucha
Jest cienka, mało elastyczna, wrażliwa, często się łuszczy, ale nie ma rozszerzonych porów.
Zalecana pielęgnacja?
W tym przypadku najważniejsze jest dbanie o dobry stan bariery lipidowej. Jako że z natury ma ona skłonność do uszkodzeń, podstawą jest jej uszczelnianie. Szczelna bariera lipidowa to w efekcie dobrze nawilżony naskórek. Do oczyszczania stosuj mleczka i emulsje. Co więcej, sucha cera źle znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, stosuj więc kremy ochronne szczególnie w okresie jesieni i zimy.

Cera mieszana
Jest połączeniem skóry tłustej i suchej lub normalnej. To cera z tak zwaną strefą T. Czoło, nos i broda są tłuste, a policzki i skronie - suche.
Jak ją pielęgnować?
Jest najtrudniejsza w pielęgnacji bo łączy w sobie potrzeby dwóch rodzajów skóry. Posiadając taką cerę powinnaś nawilżać policzki i skronie, a jednocześnie matować czoło i brodę.

Cera normalna
Charakteryzuje ją dobre napięcie, jasny koloryt, nie występują na niej zanieczyszczenia.
Jak ją pielęgnować?
Stosuj łagodne kosmetyki myjące, toniki i kremy nawilżające. Zimą delikatnie ją natłuszczaj, latem stosuj lżejsze emulsje – zawsze z filtrem słonecznym.

Cera tłusta
Jest dość gruba, ma rozszerzone pory i widoczne zaskórniki, błyszczy się znacznie i mogą pojawiać się na niej wypryski
Jak ją pielęgnować?
Najważniejsze jest utrzymanie równowagi wodno – tłuszczowej. Prawidłowe nawilżenie partii suchych i jednoczesne matowienie części przetłuszczonych to podstawa. Twoje kosmetyki powinny być lekkie, w formie fluidu z niewielka ilością lipidów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także