Jak sprzątać dom - porady

Jak sprzątać dom - porady
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.06.2018 08:57, aktual.: 12.06.2018 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podstawą efektywnego zarządzania dysponowaną przestrzenią jest dobra organizacja, w której najważniejszą rolę gra sprzątanie na bieżąco. Istotne jest także stworzenie harmonogramu sprzątania oraz rozdzielenie obowiązków pomiędzy wszystkich domowników.
.

Po co ustalać zasady przy sprzątaniu domu?

Podstawą dobrej organizacji czasu jest uprzednie ustalenie reguł, które należy przestrzegać. Dla ułatwienia można spisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu, np. na lodówce. Zasady te powinny obejmować sposób organizacji dnia — jeśli mamy problem z zapamiętywaniem podstawowych czynności, które powinniśmy wykonywać w ciągu dnia, to możemy je wszystkie wpisać. Wśród nich z całą pewnością powinno znaleźć się: pościelenie łóżka, mycie naczyń, zrobienie prania, wyprasowanie ciuchów, starcie kurzy itp. Dodatkowo na kartce może znaleźć się podział obowiązków, które powinny być dostosowane do wieku domowników. Przy czym warto pamiętać, żeby nie wyręczać w wykonywaniu prostych czynności. Już kilkuletnie dziecko powinno mieć jakieś obowiązki — zawsze może posprzątać po sobie zabawki czy odnieść talerzyk po śniadaniu.

Sprzątanie na bieżąco

Kluczem do utrzymywania* porządku w domu* jest sprzątanie na bieżąco, które niestety wymaga bardzo dobrej organizacji czasu i co ważniejsze, również samodyscypliny i umiejętności egzekwowania określonych zachowań od wszystkich domowników. Sprzątaniu w domu na bieżąco sprzyja dobra organizacja przestrzeni. W tym celu najlepiej wyposażyć się w różne pudełka, w których można umieścić wiele przydatnych rzeczy.

Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy

Przy codziennym sprzątaniu w domu warto zastanowić się ile rzeczy jest niepotrzebnych, które tylko zagracają przestrzeń i dokładają nam pracy. Dotyczy to w szczególności małych pokojów, w których gromadzenie wielu przedmiotów sprzyja tworzeniu się chaosu. W takim przypadku warto postępować zgodnie z zasadą trzy „P”, wedle której na półkach powinny znajdować się rzeczy, które są: pożyteczne, piękne i pamiątkowe.

Środki czystości do sprzątania

Ważnym aspektem sprzątania w domu jest uprzednie przygotowanie środków czystości. Wśród tych najbardziej przydatnych można wymienić:

  • mokre ściereczki, które świetnie się sprawdzą w sprzątaniu mebli,
  • płyn do mycia blatów, który powinien być dopasowany do ich rodzaju. Wyróżnia się preparaty do mycia blatów marmurowych i blatów drewnianych,
  • płyn do mycia podłóg, który również powinien być dopasowany do typu powierzchni,
  • preparat przeciw kurzowi, którego rolą jest opóźnianie procesu gromadzenia się kurzu,
  • płyn do dezynfekcji toalet,
  • mleczko do czyszczenia wanny i zlewozmywaka.

Żelazka, myjki do okien czy roboty sprzątające ułatwią Ci codzienne sprzątanie. Znajdziesz je już teraz na WP radarOkazji.

Oprócz środków czystości bardzo ważną rolę odgrywają akcesoria do sprzątania: miotły i zmiotki, mop (obrotowy lub okrągły), ściereczki (z celulozy, mikrofibry i z bawełny), szczotka do czyszczenia toalet itp.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także