Najpierw namydlić czy spłukać? Jest jeden właściwy sposób mycia naczyń
Najpierw zalać wszystko płynem do mycia naczyń czy może wystarczy kilka kropli na gąbkę? Oblać talerze wodą, czy zacząć od szorowania? Według Good Housekeeping Institute wielu z nas nie potrafi właściwie myć naczyń. Twórcy słynnej, brytyjskiej platformy dla perfekcyjnych pań i panów domu przekonują, że wszystkiemu winne są zmywarki – przez nie zapomnieliśmy, jak odpowiednio myć naczynia w "staroświecki" sposób.
04.10.2017 | aktual.: 04.10.2017 14:23
Eksperci podkreślają też, jak ważne jest, by podczas zmywania mieć na dłoniach ochronne rękawiczki. Zwracają uwagę na to, że wówczas woda, w której zmywamy, może być gorętsza, a więc bardziej efektywna z zabijaniu zarazków.
Na początek powinniśmy umieścić partię naczyń, którą zamierzamy umyć, w zlewie lub misce napełnionej ciepłą wodą z mydłem i usunąć z niej jak najwięcej resztek pożywienia. – Jeśli nie pozbędziemy się resztek przed rozpoczęciem zmywania nie tylko doprowadzimy do zapchania zlewu, ale też sprawimy, że dalsze mycie będzie bezcelowe, bo naczynia po prostu będą opływać w tłuszczu i brudzie – tłumaczą specjaliści.
Specjaliści z Good Housekeeping Institute przekonują, że właściwe zmywanie naczyń wymaga przestrzegania pewnej kolejności. Zawsze powinniśmy zaczynać od szklanek, kubków i filiżanek. Dopiero później przechodzimy do talerzyków, dużych talerzy i sztućców. Większe elementy zastawy i wyposażenia kuchni, takie jak: wazy do serwowania dań, patelnie i garnki, powinny być zostawiane na sam koniec. W połowie mycia musimy też zmienić wodę na czystą.
– Jeśli wasza patelnia czy garnki są przypalone, w myciu pomoże ciepła woda wymieszana z mydłem – brzmi kolejna porada.
Specjaliści dodają, że ważne jest, by regularnie wymieniać gąbki do zmywania. Jeśli nie mamy pod ręką żadnej czystej, a gąbka nie składa się z żadnych metalowych elementów, eksperci radzą umieścić ją na 40 sekund w kuchence mikrofalowej, żeby zabić zarazki. W przypadku ścierek bawełnianych, powinny być regularnie prane w pralce.
Kolejnym błędem jest to, że po zmyciu i wypłukaniu naczyń bardzo często używany do ich wytarcia brudnej ścierki, to jest takiej, którą akurat mamy pod ręką, zamiast sięgnąć po nową. Eksperci radzą, by zwrócić uwagę na to, czy ścierka jest też dostatecznie miękka, jeśli chcemy uniknąć zadrapań i uszkodzeń zastawy stołowej.