Jak sprzątać pokój?

Jak sprzątać pokój?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

11.06.2018 10:49, aktual.: 19.10.2018 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pokój jest przestrzenią prywatną, która uporządkowana sprzyja lepszej organizacji życia i czasu. W sprzątaniu pokoju najistotniejszą kwestią jest samodyscyplina i zaangażowanie. Najłatwiejszym sposobem na stałe utrzymywanie porządku w pokoju jest sprzątanie na bieżąco.

Porządek w pokoju — jak na nas wpływa?

Utrzymywanie porządku w pokoju jest podstawą dobrej organizacji. Uporządkowana przestrzeń dobrze wpływa na samopoczucie i poprawia efektywność naszej pracy. Istotny jest również komfort psychiczny — chaos w szczególności na biurku, może znajdować odzwierciedlenie w spadku zaangażowania, motywacji, a nawet kreatywności. Poza tym według specjalistów uporządkowanie swojego życia warto zacząć od sprzątania w domu, a dopiero później zająć się porządkowaniem myśli i ustalaniem kalendarza. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że liczba rzeczy w naszym domu negatywnie wpływa na to, jak się czujemy i zachowujemy.

Od czego zacząć sprzątanie w pokoju?

Sprzątanie w pokoju najlepiej zacząć od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Mniejsza liczba rzeczy sprzyja utrzymywaniu porządku, a także minimalizuje czas, jaki należy poświęcić na sprzątanie. Poza tym dzięki pozbyciu się zbędnych przedmiotów można zyskać więcej przestrzeni życiowej i odzyskać utracone poczucie kontroli nad swoim życiem. Jednakże wiele osób ma problem z wyrzucaniem rzeczy. W tym aspekcie warto kierować się zasadą, że należy pozbyć się tych przedmiotów, które ewokują negatywne emocje. Przy czym nie jest to równoznaczne temu, że należy od razu wyrzucać te rzeczy — wystarczy zapakować je w pudełko i wynieść np. do piwnicy.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie tzw. pudełka wspomnień, w którym można przechowywać różne bibeloty i pamiątki z podróży. W razie konieczności zawsze można wrócić do tych wspomnień. Co istotne,* pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy* dotyczy nie tylko bibelotów i innych rzeczy, które zbierają kurz, ale także ubrań i butów, których nie założyliśmy w ostatnim roku.

Sprzątanie nie musi być złem koniecznym, a może być przyjemnością, a to wszystko dzięki zmywarkom, odkurzaczom ręcznym, myjkom do okien i wielu innym przydatnym narzędziom, które znajdziesz na WP radarOkazji.

Sprzątanie na bieżąco

Kluczem do utrzymywania porządku w mieszkaniu jest sprzątanie na bieżąco. Chociaż poświęcenie na uporządkowanie swojej przestrzeni 15 minut dziennie nie wydaje się szczególnie trudne, to jednak w praktyce zadanie to bardzo często nas przerasta. W tym kontekście istotne jest to, że sprzątanie na bieżąco wymaga motywacji i samodyscypliny. Istnieje niepisana zasada, która mówi, że jeśli jakaś czynność zajmie nam mniej niż dwie minuty to, należy ją wykonać od razu.

Lista zadań

Bardzo ważnym elementem sprzątania jest uprzednie stworzenie listy zadań, która powinna obejmować wszystkie czynności — od najważniejszej do tej najmniej istotnej. Ustalanie priorytetów jest bardzo ważne, ponieważ sprzyja ono dobrej organizacji czasu. Na liście zadań powinno znaleźć się:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także