Trwa ładowanie...
d4f32cj

Lepiej nie wracać do dawnej miłości

Wbrew temu, co pokazują komedie romantyczne ponowny romans z tą samą osobą wcale nie uszczęśliwia i nie daje większe satysfakcji – wykazały badania przeprowadzone przez prof. Amber Vennum z Kansas State University (USA).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lepiej nie wracać do dawnej miłości
(Thinkstockphotos)
d4f32cj

Wbrew temu, co pokazują komedie romantyczne ponowny romans z tą samą osobą wcale nie uszczęśliwia i nie daje większe satysfakcji – wykazały badania przeprowadzone przez prof. Amber Vennum z Kansas State University (USA). Amerykańska specjalistka twierdzi w informacji prasowej zamieszczonej na stronie internetowej uczelni, że takie „cykliczne związki” zdarzają się dość często.

Z badań przeprowadzonych przez nią wśród studentów college'ów wynika, że aż 40 proc. z nich romansuje aktualnie z kimś, z kim tworzyli parę już wcześniej. Niestety – twierdzi uczona – na ogół nie są to udane związki.

Jej zdaniem wynika to z tego, że kochankowie bardziej kierują się emocjami przy podejmowania ważnych decyzji, takich jak przeprowadzka, kupno do domu jakiegoś zwierzęcia lub posiadanie dziecka. Takie osoby gorzej się komunikują, częściej podejmują niewłaściwe decyzje, które niszczą związek, mają też mniejsze poczucie własnej wartości i są mniej pewni dalszej wspólnej przyszłości.

d4f32cj

Według prof. Vennum partnerzy w cyklicznych związkach są mniej skłonni do poświęcania się drugiej osobie, gdyż nie wyrażają swoim zachowaniem, że są sobie przeznaczeni.

Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że nawet, gdy staną oni na ślubnym kobiercu, częściej mają konflikty. Jeśli na początku małżeństwa byli zadowoleni, to później szybciej niż u innych par spada satysfakcja ze związku. W efekcie w pierwszych trzech latach szybciej decydują się na separację.

„Cykliczny związek często przebiega według tego samego wzorca” - podkreśla prof. Vennum. Jej zdaniem polega to na tym, że ktoś, kto często zmieniał partnerów, nie potrafi również zbyt długo wytrwać w małżeństwie. Wraz z tym spada jakość związku, zaufanie do partnera i rośnie poczucie niepewności w związku.

„Lepiej nie wracać do dawnej miłości – doradza prof. Vennum. - A jeśli już uważamy, że musimy powrócić do dawnego partnera, to upewnijmy się, że taka decyzja jest dobrze przemyślana i zadbajmy o to, by sytuacja w związku była klarowna”. Dodaje, że wiele badań przekonuje, że jeśli związek nie jest satysfakcjonujący, to nie jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować.

d4f32cj

Pełne wyniki badań zostaną dopiero opublikowane w jednym ze specjalistycznych pism psychologicznych – zapowiada amerykańska uczona.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Czy kochasz zbyt mocno?*

d4f32cj

* Drogi samochód znaczy uwodziciel*

* Przed ślubem pora na skok w bok…*

Jak rozstać się z klasą?

Podziel się opinią

Share

d4f32cj

d4f32cj
d4f32cj