Trwa ładowanie...
diu3fft

Nieregularny sen sprzyja rakowi piersi

Zmieniające się godziny snu zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi - informuje pismo „Current Biology”.
Share
Nieregularny sen sprzyja rakowi piersi
Źródło: 123RF
diu3fft

Zmieniające się godziny snu zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi - informuje pismo „Current Biology”.

Naukowcy z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie w Holandii przeprowadzili badania na myszach z genetyczną skłonnością do zachorowania na raka piersi. Przez rok ich naturalny rytm snu i czuwania był opóźniany poprzez zmianę godziny, o której robiło się ciemno - co tydzień o 12 godzin.

W normalnych warunkach rak piersi rozwijał się u takich myszy po około 50 tygodniach, jednak w przypadku zakłóconego rytmu snu i czuwania guzy pojawiały się o osiem tygodniu wcześniej. Zwierzęta śpiące o nieregularnych porach były także o 20 proc. cięższe od grupy kontrolnej, choć wszystkie jadły tyle samo.

diu3fft

Wyniki badań mogą być kolejnym dowodem na to, że praca na zmiany czy częsta zmiana stref czasowych (jak w przypadku personelu latającego) szkodzą zdrowiu.
Wcześniejsze badania sugerowały między innymi związek pracy zmianowej z rakiem piersi. Zakłócenia wewnętrznego rytmu organizmu wydają się zwiększać ryzyko chorób, choć trzeba brać pod uwagę także inne czynniki wpływające na wynik, na przykład poziom aktywności, sytuację społeczną czy poziom witaminy D.

Autorzy zaznaczają, że konieczne są dalsze badania dotyczące ludzi, jednak uważają, że kobiety, w których rodzinach zdarzały się przypadki raka piersi, nie powinny nigdy pracować na zmiany.

Choć wyniki badań na myszach trudno przenieść na ludzi, a czasem nie jest to możliwe, według autorów można przypuszczać, że ciągła zmiana godzin snu mogłaby w przypadku przeciętnej osoby spowodować przybranie na wadze o 10 kilogramów, a u kobiet z genetycznym ryzykiem raka piersi - przyspieszyć zachorowanie o pięć lat.

(PAP), pmw/ agt/

* Systematyczne zażywanie aspiryny obniża ryzyko raka trzustki*

* Progesteron może przedłużyć życie co drugiej kobiecie z rakiem piersi*

* Cytrusy mogą sprzyjać zachorowaniu na czerniaka*

diu3fft

Podziel się opinią

Share
diu3fft
diu3fft