Trwa ładowanie...
zdrowie
24-07-2011 21:36

Optymiści odporni na udar

Pozytywne nastawienie do życia może obniżyć ryzyko udaru - przekonują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Stroke" wydawanym przez American Heart Association.

Optymiści odporni na udarŹródło: Thinkstockphotos
d4ao24g
d4ao24g

Pozytywne nastawienie do życia może obniżyć ryzyko udaru - przekonują naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Stroke" wydawanym przez American Heart Association. Autorami badań są naukowcy z Uniwersytetu Michigan, którzy prowadzili obserwacje wśród ponad 6 tys. Amerykanów po 50. roku życia. Ich poziom optymizmu mierzono według 16-punktowej skali.

Okazało się, że każdy punkt na skali optymizmu był związany z 9-procentowym spadkiem ryzyka udaru w ciągu kolejnych dwóch lat. Zaobserwowany związek utrzymywał się po uwzględnieniu szeregu czynników biologicznych, psychologicznych, behawioralnych i społeczno-demograficznych, które mogą wpływać na ryzyko udaru.

"Nasze badania sugerują, że osoby o pozytywnym nastawieniu aktywniej troszczą się o swoje zdrowie" - mówi prowadzący badania Eric Kim.

d4ao24g

Jego zdaniem, zależność ta może być w dużej mierze związana z tym, że optymiści dokonują lepszych wyborów dotyczących stylu życia i sposobu odżywiania. Niemniej jednak dużą rolę odgrywa także sama siła pozytywnego myślenia.

O tym, że optymizm ma istotny wpływ na stan zdrowia psychicznego i fizycznego naukowcy przekonali się już wiele lat temu. Badania wykazały m.in., że ma on związek z mniejszym ryzykiem chorób serca i lepszą pracą układu odpornościowego.

(PAP/ma)

d4ao24g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ao24g