Oryginalne hobby? Geocaching, urbex i cosplay

Oryginalne hobby? Geocaching, urbex i cosplay
Źródło zdjęć: © iStock.com

30.07.2018 10:06, aktual.: 27.03.2019 09:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sieć sprzyja rozprzestrzenianiu się pomysłów na oryginalne hobby. Coraz większe rzesze zwolenników zyskują np. geocaching, urbex i cosplay. Niejeden prawdziwy entuzjasta poszukiwania skarbów, eksplorowania opuszczonych budynków czy przebierania się za postaci z gier RPG zaraził swoją pasją znajomych.

Oryginalne hobby dla odkrywców – geocaching

Gratką dla globtroterów jest geocaching (od ang. cache – skrytka), czyli gra terenowa, która polega na namierzaniu i wykopywaniu spod ziemi skrytek umieszczanych tam przez innych graczy. Skrytki te można znaleźć na całym świecie – nawet na Antarktydzie i Saharze. Zawierają one różne drobiazgi, np. breloczki nawiązujące do historii, kultury bądź ciekawostek z danego miejsca. Każdy ma dołączony tzw. paszport, czyli karteczkę z informacją o pierwotnym właścicielu i datę pierwszego umieszczenia w skrytce.

Skarby takie można schować ponownie, w innym zakątku świata. Stają się wówczas przedmiotami podróżującymi. Lokalizację skrzynek ustala się na podstawie współrzędnych geograficznych, które są podawane przez graczy na stronach internetowych dla geocacherów. Bardziej doświadczeni podejmują się rozszyfrowania współrzędnych zapisanych w formie zagadki. Takie oryginalne hobby uznaje się za nowy wymiar turystyki.

Survival i turystyka stawiają wyzwania, które nie stanowią problemu na co dzień. Dzięki narzędziom dostępnym na WP radarOkazji wszędzie poczujesz się jak w domu.

Poznaj inne rodzaje hobby:

Oryginalne hobby z dreszczykiem emocji – urbex

Ciekawym hobby dla tych, którzy lubią wyzwania, jest także urbex (ang. urban exploration). Tym rodzajem hobby powinni się zainteresować zwłaszcza miłośnicy mrocznych industrialnych krajobrazów postapokaliptycznych. W urbexie chodzi o to, by dotrzeć tam, gdzie nie zapuściłby się nigdy żaden zwykły turysta. Fanów miejskich eksploracji interesują przede wszystkim takie budynki, jak opuszczone szpitale, hotele, fabryki, kopalnie, elektrownie, a także od lat niezamieszkiwane domy. Nierzadko wstęp jest tam surowo zabroniony, bo obiekt grozi zawaleniem, dlatego takie nietypowe hobby to dość niebezpieczna zabawa.

Urbex dostarcza sporo adrenaliny. Ta ryzykowna rozrywka szczególnie fascynuje zapalonych fotografów, którzy ocalili od zapomnienia wiele nieistniejących już budowli. Opuszczone miejsca to znakomita sceneria do zdjęć przypominających kadry z filmu grozy.

Dzięki oryginalnemu hobby można poznać niezwykłe miejsca. Zobacz opuszczone wieże na pięknych fotografiach.

Oryginalne hobby, które wyzwala kreatywność – cosplay

Innym rodzajem oryginalnego hobby jest cosplay (z ang. costume playing), który w Polsce dopiero zaczyna się zyskiwać popularność. Jego kolebka to Japonia, gdzie cosplayerzy pojawili się na fali popularności mangi i anime. Są to ludzie wcielający się w role ulubionych postaci z gier, komiksów, filmów, seriali i książek. Odwzorowywują w najdrobniejszych szczegółach ich stroje, gestykulację, sposób bycia, a nawet głos i rysy twarzy (posiłkując się ćwiczeniami modulacyjnymi i makijażem)
– mają więc bardzo kreatywne hobby.

Cosplay może być sposobem na życie. Oberzyj materiał na temat tego oryginalnego hobby.

Spotykają się na cyklicznie organizowanych konwentach, do których przygotowują się tygodniami. Największe odbywają się w japońskim Harajuku. Można tam spotkać kilka grup cosplayerów:

  • crossplayerów (przebierających się za postaci płci przeciwnej),
  • dollerów (przebierających się za zamaskowanych bohaterów kreskówek i anime),
  • crossoverów (przebierających się za postać łączącą w sobie charakterystyczne cechy kilku różnych bohaterów),
  • gundamów (przebierających się za transformersów i bohaterów filmów SF) .
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także