Blisko ludziOryginalne życzenia świąteczne

Oryginalne życzenia świąteczne

Oryginalne życzenia świąteczne
Źródło zdjęć: © iStock.com | Sasha_Suzi

18.12.2018 13:11, aktual.: 20.12.2018 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Składanie życzeń świątecznych to ważna tradycja bożonarodzeniowa. Nie chcesz co roku wysyłać tych samych tradycyjnych życzeń czy śmiesznych rymowanek? Oryginalne życzenia świąteczne zapadną w pamięć na długo i sprawią, że osoba, której je składamy, poczuje się wyjątkowo. Zobacz przykłady.

Boże Narodzenie – historia i atrybuty

Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej odnoszą się do upamiętnienia narodzin Jezusa Chrystusa i obchodzone są co roku 25 grudnia. To, co wyróżnia te święta, to 3-tygodniowy okres oczekiwania nazywany adwentem.

Oprócz tego dniem poprzedzającym Boże Narodzenie jest Wigilia (24 grudzień), która w Polsce nazywana jest również Gwiazdką. Określenie odnosi się do punktu kulminacyjnego dnia, czyli uroczystej kolacji, którą rozpoczyna się w momencie pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki. Symbolizuje ona gwiazdę, która prowadziła Trzech Króli do stajenki. Ponadto w tym dniu w Polsce obowiązuje post jakościowy (bezmięsny, w pewnych rejonach kraju ścisły), a według tradycji kolacja powinna składać się z 12 dań. Ważna jest również liczba gości, która powinna być parzysta, plus jeden talerz dla niespodziewanych gości/zmarłych/Dzieciątka/nieobecnych.

Podczas Wigilii w Polsce spotkamy się z tradycyjnymi daniami w postaci: kutii, barszczu z uszkami, piernika, pierogów z grzybami, makiełki, moczki oraz kompotu z suszonych owoców (jabłka, gruszki czy śliwki).

Symbolika Bożego Narodzenia odnosi się do wierzeń pogańskich. Przykładem jest tu tak popularna choinka, która od stuleci była podczas różnego rodzaju świąt obwieszana świecidełkami. Oprócz tego do tradycji świątecznych zaliczyć możemy: śpiewanie kolęd, dawanie prezentów, dzielenie się opłatkiem i właśnie składanie sobie nawzajem życzeń.

W życzeniach świątecznych często pojawiają się odniesienia zarówno do Dzięciątka Jezus, Trzech Króli i pierwszej gwiazdki, jak i do dań wigilijnych czy do atrybutów bożonarodzeniowych takich jak choinka oraz prezenty.

Boże Narodzenie – oryginalne życzenia świąteczne

Podczas całego okresu świąt Bożego Narodzenia mamy wiele okazji do składania sobie życzeń. Życzenia oficjalne składamy podczas przyjęcia w zakładzie pracy, świątecznego spotkania z kontrahentami, a te mniej formalne, kiedy widzimy się w okresie świąt ze znajomymi czy członkami rodziny.

Niezwykle popularną formą składania życzeń świątecznych są również SMS-y i e-maile, które wypierają tradycyjne listy i kartki świąteczne. Ponadto, aby zaoszczędzić czasu, większość z nas korzysta z gotowych wzorów i szablonów życzeń, które łatwo znaleźć w internecie - w tym przypadku wystarczy tylko dopisać adresata życzeń i gotowe.

Z drugiej strony, jeśli zależy nam na osobie, do której kierujemy życzenia i chcemy, aby to, co napiszemy na dłużej zapadło w pamięć, warto ich treść stworzyć samemu. Nie chodzi tu o wyszukane rymy i nietuzinkowe porównania, tylko o fakt, że to, czego będziemy życzyć jest szczere i płynie prosto z naszego serca. Nasz adresat od razu to poczuje i doceni fakt, że na napisanie życzeń poświęciliśmy swój czas oraz nie poszliśmy na łatwiznę.

Oryginalne życzenia świąteczne – przykłady

Oryginalne życzenia świąteczne, jak sama nazwa wskazuje, powinny być od początku do końca napisane przez nas, aby ich treść była unikatowa. Mimo to warto wcześniej przejrzeć nieszablonowe przykłady życzeń świątecznych w celu inspiracji i rozbudzenia naszej wyobraźni.

''Radujmy się, zamiast się smucić! Nic nie jest bez znaczenia, nic nie dzieje się tylko przez przypadek! Boże narodzenie jest czasem zmian, nadziei i cudów. Jest tylko jeden warunek – nie można zabijać radości oraz potrzeby dzielenia się miłością. Gdy otworzysz szeroko swe serce i zaprosisz do niego każdego, nawet swoich wrogów, Twój świat rozbłyśnie na nowo wszystkimi barwami.''

''Życzę Ci spokoju i ufności. Każdy ma prawo do potknięć i upadków, ale trzeba z dojrzałością i optymizmem powstawać każdego dnia, tak aby swoim życiem dawać świadectwo – namacalny dowód istnienia na ziemi Miłości. Wesołych Świąt!''

''Dzisiaj, w ten szczególny dzień serca zabiją mocniej, a ludzie wyznają sobie wiele uczuć. Z okazji Bożego Narodzenia życzę Ci, więc spokoju ducha, miłości i poczucia bycia dla kogoś największym szczęściem.''

''Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Ci, abyś zawsze otoczony był/a przyjaciółmi. Nie znajomymi, kolegami, ale prawdziwymi przyjaciółmi, którzy kochają i akceptują Cię takim jakim/jaką jesteś, z wszelkimi niedociągnięciami i dziwactwami. Dawaj im siebie w całości, bez udawania! Najważniejsza jest Twoja autentyczność! Wesołych Świąt!

"Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Ci nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy, filiżanki dobrej, pachnącej kawy, piękna poezji, muzyki, pogodnych świąt zimowych, odpoczynku, zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami. Wesołych świąt!"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także