Oficjalne życzenia świąteczne

W okresie przedświątecznym życzenia świąteczne składamy nie tylko najbliższym, ale również osobom, z którymi na co dzień współpracujemy czy dalszej rodzinie. To do nich kierowane będą życzenia świąteczne o bardziej oficjalnym charakterze. Warto wiedzieć, jak takie życzenia napisać.

Oficjalne życzenia świąteczne
Źródło zdjęć: © 123RF

18.12.2018 | aktual.: 20.12.2018 10:32

Oficjalne życzenia świąteczne – do kogo?

Oficjalne życzenia świąteczne i noworoczne dedykowane będą przede wszystkim osobom, z którymi mamy sporadyczny kontakt. Wysłać należy je także tym, z którymi widujemy się nawet na co dzień, jednak dzieli nas pewien dystans, czy to ze względu na zajmowane stanowisko zawodowe, czy relacje biznesowe.

Przykładem takich osób są choćby współpracownicy i przełożeni. W pierwszym przypadku sprawdzą się oficjalne życzenia świąteczne w zbiorowym mailu, który wysyłany jest do wszystkich. Nie każdy współpracownik jest bowiem naszym życzliwym kolegą, któremu możemy wysłać śmieszne życzenia świąteczne. Przełożeni czy podwładni to z kolei osoby, z którymi dzieli nas pewien dystans. Podobnie jest z oficjalnymi życzeniami świątecznymi dla klientów. O nich szczególnie warto dbać w okresie przedświątecznym, aby zachować dobre relacje w nowym roku i przynosić tym samym swojej firmie zyski.

Jednak wysyłanie oficjalnych życzeń świątecznych nie ogranicza się tylko do kontaktów zawodowych. Zdarza się w niektórych rodzinach, że istnieje przekazywana z pokolenie tradycja przesyłania kartek świątecznych do dalekich, ledwo znanych i mieszkających w innej miejscowości krewnych. To również oni są adresatami oficjalnych życzeń świątecznych.

Jak napisać oficjalne życzenia świąteczne?

Do najistotniejszych zasad pisania oficjalnych życzeń świątecznych zalicza się:

  • poprawność gramatyczną tekstu,
  • używanie zwrotów grzecznościowych,
  • spójność pisanego tekstu życzeń,
  • czytelność odręcznie pisanych oficjalnych życzeń świątecznych lub zgrabne sformatowanie życzeń wysyłanych drogą elektroniczną,
  • utrzymanie tekstu w atmosferze życzliwości i szacunku, ale z zachowaniem dystansu,
  • neutralność przekazu – nie powinno się nawiązywać do sytuacji życiowej, podejmować tematów osobistych, a przede wszystkim poruszać kwestii wiary – choć Święta Bożego Narodzenia związane są z chrześcijaństwem, obchodzą je też osoby odrzucające tę religię, na fali ogólnoświatowej tradycji,
  • przesyłanie oficjalnych życzeń świątecznych mailem lub na kartce świątecznej – należy unikać wysyłania SMS-ów czy wiadomości z użyciem komunikatorów.

Oficjalne życzenia świąteczne – przykłady

Oto kilka propozycji oficjalnych życzeń świątecznych, które wysłać można do współpracowników, przełożonych, podwładnych, klientów i partnerów biznesowych, a także dalszej rodziny:

"Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia pomyślności, radości, ciepła i spokoju, a także obfitości wszelkich dóbr na czas świąteczny i w nadchodzącym nowym roku...".

"Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przesyłam najlepsze życzenia zdrowia, spokoju i radości, a na nowy rok sukcesów, pomyślności losu i realizacji planów".

"Niech te Święta Bożego Narodzenia upłyną w miłej, rodzinnej atmosferze zrozumienia i spokoju, a nadchodzący nowy rok przyniesie dobro i pomyślność losu".

Komentarze (0)