Partner nie chce seksu. Powodów jest sześć

Partner nie chce seksu. Powodów jest sześć

Jak rozbudzić intymność w związku?
Jak rozbudzić intymność w związku?
Źródło zdjęć: © Getty Images | getty images
16.02.2024 22:02

Z czego bierze się brak intymności w związku? Dlaczego partner, który był namiętnym kochankiem, nagle stracił zainteresowanie? Powodów może być wiele, więc warto się nad nimi pochylić.

Antropolożka Helen Fisher twierdzi, że na udany związek składają się trzy czynniki: pożądanie, miłość romantyczna i poczucie przywiązania.

Na początku związku zwykle dominuje fizyczna namiętność, ale po latach sytuacja zazwyczaj ulega odwróceniu. Dlaczego partner przestaje być zainteresowany intymnością? Oto sześć potencjalnych przyczyn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leki, problemy, niskie libido...

Jednym z powodów może być złe samopoczucie psychiczne partnera. Stres, depresja czy inne problemy emocjonalne mogą znacząco wpływać na pożądanie seksualne. Warto zatem otwarcie rozmawiać o uczuciach, a jeśli to konieczne, szukać wsparcia psychologicznego.

Brak chęci na zbliżenia może wynikać też z zażywania leków. Niskie libido często stanowi skutek uboczny wielu farmaceutyków. Czasem warto skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań.

W niektórych przypadkach okres niskiego libido może być niezależny od leków czy diety i przejściowy. Ważne jest, aby zrozumieć i szanować potrzeby partnera, jednocześnie zachęcając do otwartej komunikacji na temat oczekiwań i pragnień.

Strach przed niechcianą ciążą lub utrata zainteresowania

Są także osoby, dla których intelektualna więź jest kluczowa w związku, a niekoniecznie fizyczna intymność. Niestety szanse na to, że jego podejście z czasem się zmieni, są bardzo małe.

Innym możliwym powodem jest strach przed ryzykiem związanym z ciążą. Partner może obawiać się odpowiedzialności, a także utraty swobody i zmian w życiu.

Najtrudniejszym do zaakceptowania powodem może być utrata zainteresowania relacją z partnerką. Nowe priorytety, cele życiowe czy doświadczenia mogą wpływać na to, jak postrzegana jest intymność w związku. Warto wspólnie pracować nad odkrywaniem nowych obszarów wspólnego zainteresowania i budowania więzi na nowo.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta