Trwa ładowanie...

Pozycja orła - Garudasana

Garudasana, pozycja orła, jest pozycją wymagającą skupienia i koncentracji. Pomaga ona w poszerzaniu horyzontów. Jak orzeł ma doskonały wzrok, tak ta pozycja pomaga w lepszym widzeniu. Pomaga spojrzeć z dystansem na nasze życie.

Share
Pozycja orła - Garudasana
Źródło: 123RF
d46vhoq

Garudasana, pozycja orła, jest pozycją wymagającą skupienia i koncentracji. Pomaga ona w poszerzaniu horyzontów. Jak orzeł ma doskonały wzrok, tak ta pozycja pomaga w lepszym widzeniu. Pomaga spojrzeć z dystansem na nasze życie. Praktyka tej asany wyostrza nasze zmysły, uczy świadomości. Świadomość zaczyna się poprzez przywrócenie uważności do tego, co jest tu i teraz.

Garudasana symbolizuje walkę z własnymi demonami. Przezwyciężamy dzięki niej swoje lęki i obawy.

Technika wykonania asany:

  1. Stań w Samasthitih/Tadasanie. Prosto z połączonymi stopami.
  1. Lekko ugnij kolana. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę i unieś prawą. Skrzyżuj prawe udo nad lewym, dociśnij oba uda do siebie. Otocz prawą stopą lewą łydkę i balansuj na lewej nodze.
  1. Wyciągnij ręce do przodu, zegnij w łokciach i zahacz lewy łokieć nad prawym i połącz dłonie. Unieś łokcie, ale opuść barki. Wydłuż kręgosłup i otwórz klatkę piersiową. Wytrzymaj kilka oddechów, po czym wyjdź z pozycji i powtórz na drugą stronę.
d46vhoq

Jak wspomniałam, garudasana pogłębia naszą świadomość. Uczy obserwacji naszego ciała i umysłu. Poprzez garudasanę uczymy się obserwować najmniejszy ruch negatywnych myśli i dzięki temu możemy zmienić te negatywne na pozytywne. Czy umiemy patrzeć poprzez ograniczenia i pułapki swojego umysłu? Czy umiemy się od nich uwolnić?

Zrób garudasanę i przywołaj ostre widzenie orła. Obserwuj, co widzisz? Co się dzieje w głowie, co możesz zmienić?

Efekty:
Pozycja ta pomaga przy zapaleniu stawów, usuwa sztywność ramion, wzmacnia ciało, stopy, kostki, kolana. Usuwa ból dolnego odcinka kręgosłupa, pomocna przy rwie kulszowej. Pomaga na zmęczone nogi. Rozciąga biodra, ramiona i nadgarstki. Usuwa skurcze kończyn dolnych.

Asana harmonizuje świadomość i równowagę. Zwiększa czujność i inteligencję. Pomaga w przezwyciężaniu przeciwności losu. Tak jak orzeł wszystko doskonale widzi z lotu, tak ta pozycja pomaga w jasnym widzeniu. Uczymy się patrzeć na trudne sytuacje z dystansem. Stajemy się bardziej świadomi.

Ćwiczenie garudasany poprawia koncentrację i daje poczucie równowagi zarówno na macie, jak i w życiu.

JMK/(kg)

d46vhoq

Podziel się opinią

Share
d46vhoq
d46vhoq