Trwa ładowanie...
palenie

Próbują odstraszyć palaczy

Rządowa Administracja ds. Kontroli Leków i Żywności (FDA), zajmująca się
m.in. regulacją używek na rynku, opublikowała nowe, obrazkowe etykietki ostrzegające przed zgubnymi
skutkami palenia. Będą musiały być w nie zaopatrzone wszystkie paczki papierosów w USA.

Share
Próbują odstraszyć palaczy
Źródło: AP
d3bbxpr

Rządowa Administracja ds. Kontroli Leków i Żywności (FDA), zajmująca się m.in. regulacją używek na rynku, opublikowała nowe, obrazkowe etykietki ostrzegające przed zgubnymi skutkami palenia. Będą musiały być w nie zaopatrzone wszystkie paczki papierosów w USA. Są to drastyczne w swej dosłowności zdjęcia osób zmarłych lub chorych na raka, chorobę wywołaną w wielu wypadkach paleniem papierosów.

Jedna z fotografii ukazuje np. mężczyznę oddychającego przez rurkę tracheotomijną, stosowaną w przypadkach nowotworu tchawicy.

d3bbxpr

FDA nakazała producentom papierosów zaopatrzenie opakowań w te etykietki do września 2012 r. Będą one musiały zajmować połowę przedniej i połowę tylnej powierzchni paczki z papierosami. Podobne ostrzeżenia będą musiały wypełniać 20 procent powierzchni reklam papierosów.

W USA już od lat 60. obowiązują słowne ostrzeżenia o szkodliwości palenia na opakowaniach papierosów. Krytycy jednak uznają je za nieskuteczne. Rząd twierdzi, że w rok po wprowadzeniu nowych, obrazkowych ostrzeżeń ponad 200 000 palaczy porzuci nałóg.

Koncerny tytoniowe protestują już przeciw etykietkom. Niektóre z nich, jak Reynolds American Inc., już w 2009 r. złożyły pozwy do sądów, kiedy FDA planowały obrazkowe ostrzeżenia. Podobne etykietki obowiązują już jednak w wielu innych krajach.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski

(PAP/ma)

d3bbxpr

Podziel się opinią

Share
d3bbxpr
d3bbxpr