Proszek czy tabletki do zmywarki?

Proszek czy tabletki do zmywarki?

Proszek czy tabletki do zmywarki?
Źródło zdjęć: © iStock.com
24.08.2018 13:07, aktualizacja: 31.08.2018 14:10

Zmywarka jest funkcjonalnym sprzętem w gospodarstwie domowym. Wyręcza nas z mycia naczyń, a tym samym oszczędza nasz czas i pieniądze. Niemniej jednak po to, by nasza zmywarka należycie wypełniała swoją rolę, należy o nią zadbać, stosując odpowiednie środki. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich są tabletki i proszki do zmywarki. Które z nich radzą sobie lepiej?

Tabletki do zmywarki

Tabletki wiodą prym wśród wszystkich środków do mycia naczyń w zmywarce. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów tabletek do zmywarek. Najtańsze są tabletki jedynie o funkcji myjącej. Decydując się na nie, należy mieć na uwadze, że oprócz tego musimy dokupić także: sól i płyn nabłyszczający. Dlatego też znacznie lepszym pomysłem jest zakup tabletek 3w1, czyli takich, które myją i nabłyszczają naczynia, a przy tym również chronią zmywarkę przed osadzaniem się kamienia.

Tabletki umieszcza się w zmywarce w specjalnie przeznaczonym do tego celu zbiorniczku przed każdym myciem — nawet wtedy, gdy naczynia nie są bardzo zabrudzone. Jest to ważne, ponieważ tabletki spełniają m.in. funkcję płynu do naczyń, a ciężko wyobrazić sobie mycie naczyń bez odpowiedniego środka myjącego. W niektórych przypadkach (zwłaszcza w sytuacji, gdy ustawimy zmywarkę na krótki program), może się tak zdarzyć, że tabletka nie rozpuści się całkowicie. W takiej sytuacji należy wyrzucić starą tabletkę.

Poszczególne typy* tabletek do zmywarek* różnią się od siebie m.in. funkcjonalnością. Niektórzy producenci mają w swoim asortymencie tylko tabletki o funkcji zmywania, a niektórzy opracowali formułę tabletek, które myją i nabłyszczają naczynia, a jednocześnie usuwają kamień. Ponadto tabletki do zmywarek różnią się od siebie również zapachem i formułą myjącą.

Ceny tabletek do zmywarek są bardzo zróżnicowane. Za opakowanie ok. 100 tabletek trzeba zapłacić ok. 35-90 zł.

Proszek do zmywarki

Poszczególne proszki do zmywarek różnią się od siebie przede wszystkim składem. Jednym z najpowszechniejszych składników takich proszków są fosforany, które, chociaż świetnie domywają i nabłyszczają naczynia, to jednak są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Z tego powodu znacznie lepszym pomysłem jest zakup proszku do zmywarki, który zawiera nadwęglan sodu — środek o właściwościach oczyszczających i odkażających, który jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia.

Proszek do zmywarki jest aktywnym preparatem, polecanym w szczególności do usuwania dużych zabrudzeń, np. tłuszczu czy zaschniętych resztek jedzenia. Wybór proszku polecany jest w szczególności osobom, które najczęściej korzystają z szybkich programów. Niestety nie zawsze będzie on lepszym rozwiązaniem niż tabletki, zwłaszcza w przypadku mycia szklanych naczyń, ponieważ będą się na nich tworzyły nieestetyczne smugi.

Zaletą proszku do zmywarki jest jego cena — za ok. 2,5 kg proszku trzeba zapłacić ok. 25 zł. Tego typu opakowanie starcza na ok. rok codziennego używania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także