Zmywarka czy mycie ręczne?

Zmywarka czy mycie ręczne?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Andrey Popov

24.08.2018 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podstawowym czynnikiem skłaniającym nas do zakupu zmywarki jest oszczędność czasu, a także obniżenie rachunków za prąd i wodę. Popularni producenci sprzętu AGD zachęcają nas do zakupu zmywarek, obiecując, że zagwarantują nam one znacznie mniejsze zużycie wody niż mycie ręczne naczyń. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w dobrą zmywarkę i kiedy jest to opłacalne rozwiązanie!

Ile kosztuje używanie zmywarki?

Zmywarka jest obecnie jednym z najpopularniejszych sprzętów artykułów gospodarstwa domowego (AGD). Na jej zakup decydujemy się przede wszystkim ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Dopiero na trzecim miejscu czynników, które skłaniają nas do zakupu zmywarki, jest chęć zminimalizowania rachunków za prąd i wodę.

Przy założeniu, że nasza zmywarka ma 60 cm szerokości i wybierzemy program automatyczny (65 stopni Celsjusza na 110 minut) to, zużyje ona ok. 1,5-1,7 kWh prądu i ok. 23-25 l wody. W* praktyce oznacza to, że za jednorazowe mycie naczyń w zmywarce zapłacimy ok. 1,6-2 zł*. Przy czym koszt ten uwzględnia nie tylko zużycie wody i prądu, ale także tabletki czy proszek do zmywarki.

Ile kosztuje zmywanie ręczne?

Przy założeniu, że w zlewozmywaku umieścimy tyle samo naczyń, co w zmywarce, to ich wymycie zajmie nam ok. 25-30 minut. Przy zmywarce jest to max. 5 minut, które należy wygospodarować na załadowanie zmywarki, a także włączenie odpowiedniego programu. *Koszt jednego zmywania ręcznego to ok. 1,6 zł *— uwzględnia on zużycie wody, prądu lub gazu (w zależności od sposobu podgrzewania wody), a także koszty płynu do naczyń. W praktyce oznacza to, że koszty zmywania naczyń w zmywarce są porównywalne do kosztów zmywania ręcznego. Jednakże na korzyść zmywarki przemawia oszczędność czasu.

Koszt zakupu zmywarki

Koszt zakupu zmywarki uzależniony jest od kilku różnych czynników, w tym m.in. od jej marki i klasy energetycznej. Za dobrej jakości sprzęt trzeba zapłacić ok. 1500-2000 zł. Jednakże zdecydowanie nie warto kupować zmywarek po cenach standardowych — znacznie lepszym pomysłem jest polowanie na okazje i wyprzedaże sezonowe. Do kosztów zakupu zmywarki należy doliczyć także amortyzację sprzętu. Wraz z upływem lat będzie się on zużywał i, chcąc nie chcąc, wymagał kosztownych napraw. Nie bez znaczenia jest również to, że wiele z nas decyduje się na zakup zmywarki do zabudowy. W takim przypadku należy dodatkowo doliczyć koszty zabudowy.

Zmywarka — czy warto?

Zmywarka jest wygodnym i funkcjonalnym urządzeniem, pozwalającym zaoszczędzić wiele czasu. Na jej korzyść działa także możliwość zmniejszenia rachunków za prąd i wodę. Zakup zmywarki jest opłacalnym rozwiązaniem w szczególności w przypadku dużych rodzin, a także osób, które dużo gotują i często zapraszają gości do domu. Posiadanie zmywarki nie jest zbyt dobrym pomysłem w przypadku osób samotnych, które zazwyczaj spożywają posiłki poza domem. W takiej sytuacji zmywarka może zabierać miejsce i z roku na rok coraz bardziej tracić na wartości.